Z OSTATNIEJ CHWILI

12 medali dla Polski

Polacy po raz drugi w historii wygrali klasyfikację medalową halowych mistrzostw Europy, ale po raz pierwszy zdobyli na nich aż siedem złotych krążków!

Ubiegłoroczny sukces na mistrzostwach Europy w Amsterdamie, czyli wygrana w klasyfikacji medalowej, nie była dziełem przypadku. Nasi reprezentanci teraz potwierdzili swoją wielką klasę i ponownie nawiązali do wspaniałych czasów, kiedy to jak równy z równym rywalizowaliśmy z największymi lekkoatletycznymi potęgami. Teraz sami nią zostaliśmy! O ile na otwartym stadionie wiele medali zdobyliśmy w konkurencjach technicznych, zwłaszcza rzutach, o tyle w hali o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej mogło być nam znacznie trudniej. Ograniczona liczba konkurencji, brak wspomnianych rzutów, i początek sezonu, który często jest wielką niewiadomą.

To nie przeszkodziło jednak Biało-Czerwonym w zdobyciu aż dwunastu medali. W Belgradzie wyrównaliśmy zatem osiągnięcie z Rotterdamu. W 1973 roku również uzbieraliśmy dwanaście krążków, ale aż siedem z nich było brązowych. W Belgradzie poszło nam zdecydowanie lepiej. Po raz drugi w historii wygraliśmy klasyfikację medalową. Po raz pierwszy udało nam się to osiągnąć w Sidelfingen 37 lat temu. Ale wtedy nie mogliśmy się pochwalić ani takim dorobkiem, ani tym bardziej taką liczbą złotych krążków.


Klasyfikacja medalowa

Miejsce Kraj Złote Srebrne Brązowe Suma
1. Polska 7 1 4 12
2. Wielka Brytania 5 4 1 10
3. Niemcy 2 2 5 9
4. Francja 2 1 0 3
5. Czechy 1 2 4 7
6. Hiszpania 1 2 1 4

fot. pzla.pl