Cześć i chwała bohaterom

W 78. rocznicę bitwy pod Lagarde, przy kamieniu z tablicą pamiątkową dedykowaną pamięci żołnierzy z 1 Dywizji Grenadierów na rogu ulic Grenadierów i Al. Stanów Zjednoczonych, odbyły się uroczystości poświęcone tym bohaterskim żołnierzom.

Hołd grenadierom oddali kombatanci, parlamentarzyści i władze samorządowe Pragi Południe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Jak podkreślali zgromadzeni goście ̶ o odwadze, bohaterstwie i patriotyzmie grenadierów zawsze trzeba pamiętać.


Grenadierami nazywano żołnierzy szkolonych w rzucaniu ręcznych granatów. Ich oddziały istniały za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Do tej tradycji nawiązywała 1 Dywizja Grenadierów, która została utworzona w 1940 roku we Francji. Jej założycielem był generał Władysław Sikorski, a dowodzili nią generałowie: Stanisław Maczek i Stanisław Duch. Żołnierze tej dywizji bohatersko walczyli z Niemcami w wielu bitwach stoczonych na polach Lotaryngii i Alzacji. Do bitwy pod Lagarde doszło 17-18 czerwca 1940 roku. Kiedy nastąpił rozejm żołnierze polscy nie złożyli broni, lecz przedarli się przez pierścień niemieckiego wojska i dalej walczyli na frontach II wojny światowej.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content