Z OSTATNIEJ CHWILI
Sprawdź imprezy w Twojej okolicy.Czytaj nowy HOROSKOPZaginął kot, zgubiłeś psa, portal „Mieszkańca” bezpłatnie info o tym da!* www.facebook.com/gazetamieszkaniec * ilość informacji ograniczona; osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 22 810-64-12

Dynia, jaka jest, każdy widzi

Ale nie wszyscy wiedzą, że jest jednym z największych warzyw na świecie i uprawiana jest na prawie wszystkich kontynentach! Jednoroczna, ma aż 20 różnych odmian.

Jadali ją już w starożytnym Egipcie, Azji, a nawet na terenach Ameryki Południowej i Środkowej i to aż 3000 lat przed naszą erą. Dlatego bardzo trudno określić, skąd powędrowała w świat.

Europa zachwyciła się nią dopiero dwa wieki temu, ale dziś króluje na jesiennych stołach. W Polsce najpopularniejsza w tym roku jest specyficzna dynia Hokkaido, piżmowa i makaronowa. Podziw budzi dynia olbrzymia, rekord świata z roku 2011 należy do dyni o wadze  824,9 kg; poprzedni, z 2010 roku, to waga 821,2 kg. Obie są w Księdze Rekordów Guinessa. Polska rekordzistka z 2014 roku ważyła 598 kg.

Czy wiecie, że każda, nawet największa dynia, to jagoda? Oprócz jadalnych, są też dynie ozdobne, a także odmiany hodowane dla pięknych kwiatów.

Newsletter Mieszkańca

Najnowsze artykuły

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 3 (701) ROK XXVIII
Następne wydanie 22.02.2018

Archiwum wydań od nr 1/2006

REKLAMA

Najczęściej czytane