Dzieci, nasz skarb

Dziecko to pacjent niełatwy. Dobry lekarz, współpracujący z rodzicami, może mu skutecznie pomóc. Mało kto wie, że już od pierwszych dni życia dziecka w zaskakująco wielu sprawach może pomóc także fizjoterapeuta, a zwłaszcza doświadczony osteopata.

Dr Joanna Białkowska to pediatra szczególnie ceniony przez rodziców, którzy podkreślają niezwykłą dokładność i drobiazgowość podczas badania dziecka i świetną współpracę z rodzicami. Rodzice zgłaszając się do pediatry powierzają mu ufnie zdrowie i życie swoich dzieci.

Dr Białkowska uważa, że praca każdego lekarza jest pracą trudną, obarczoną olbrzymim stresem i odpowiedzialnością. Pediatra, lekarz najmłodszych pacjentów, odczuwa to najbardziej. Dzieci wymagają przede wszystkim przyjaznego podejścia, cierpliwości, zwiększonej czujności; często doznają niespecyficznych dolegliwości, które mogą zmylić lekarza, zwłaszcza dzieci najmłodsze, które nie potrafią powiedzieć, co je boli. Na pozór błahe objawy mogą zwiastować poważną chorobę.

Trudno się z tym nie zgodzić. Zdaniem dr Białkowskiej szczególnie ważne jest, by rodzice i dziecko czuli się u lekarza bezpiecznie i przyjemnie. Dla dziecka badanie ma być zabawą, a rodzicom dawać poczucie zapewnienia pełnej opieki. Pani doktor rozmawia z nimi, dopytuje o niepokojące ich sprawy, stara się tłumaczyć każdy etap procesu diagnostyczno-leczniczego. Rodzice powinni dokładnie wiedzieć, co się dzieje z ich dziećmi i jak mają stosować zalecone im leczenie.

To niełatwe w dobie ogólnodostępnego internetu i szybko rozprzestrzeniającej się tzw. poczty pantoflowej między rodzicami, którzy czasem przychodzą z już gotową „diagnozą”.

Dzieci boją się tego, czego nie znają, dlatego pani doktor zawsze tłumaczy, co i jak będzie robione, pokazuje sprzęt medyczny, pozwala dziecku być samemu dla siebie lekarzem przez czynne uczestnictwo w badaniu. „Chcę, by moi pacjenci znali powagę badania, które dla ich zdrowia jest bardzo ważne, ale także by mogli przybić mi piątkę i trochę tym badaniem się pobawić” uśmiecha się pani doktor.

Działania pediatry są często powiązane z działaniami fizjoterapeutów. Fizjoterapia dzieci ma olbrzymią wartość dla ogólnego dobrostanu jak i rozwoju psychofizycznego i społecznego. Mówimy o fizjoterapii w schorzeniach ortopedycznych, ale też neurologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych i innych – podkreśla Ewelina Nowakowska, osteopata specjalizująca się w leczeniu dzieci. W normalnych warunkach rozwój dziecka jest spontaniczny. Gdy na przeszkodzie staje dysfunkcja, dochodzi do kompensacji funkcjonalnej, która bez ingerencji rehabilitantów może mieć długofalowe skutki. Interdyscyplinarne podejście, współpraca pediatrów, rehabilitantów i lekarzy innych specjalizacji ma na celu przywrócenie pełnej funkcji danego układu oraz prawidłowy rozwój dziecka.

Praca z małym dzieckiem nie jest łatwa – dodaje Ewelina Nowakowska, osteopatka specjalizująca się w leczeniu dzieci.Nikt, tak jak niemowlę, nie wyczuwa instynktownie naszego nastroju. Mój dotyk przy badaniu i terapii musi być delikatny, a najistotniejsze jest zbudowanie dobrej relacji z dzieckiem.

Dobrze, gdy małe dziecko przed wizytą jest najedzone i wyspane, lecz czasem pracuję z maluszkiem podczas karmienia – uśmiecha się pani Ewelina. – Kluczowe jest zebranie obszernego wywiadu dotyczącego okresu ciąży i porodu, może to pomóc w dotarciu do przyczyny dolegliwości.

Świeżo upieczony rodzic obserwuje swoje dziecko: czy rozwija się ono prawidłowo? W razie wątpliwości, nie warto czekać. Czasem wystarcza wskazanie, na co zwracać uwagę przy pielęgnacji, zmienić sposób noszenia czy układania dziecka, plus proste ćwiczenia w formie zabawy. Terapia prowadzona przez osteopatę eliminuje ryzyko wystąpienia napięć w obrębie głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej i reszty ciała niemowlęcia spowodowanych przez niepoprawne ułożenie w łonie matki (m.in. pośladkowe, poprzeczne). Wspaniałe rezultaty daje terapia skoncentrowana na eliminacji powikłań okołoporodowych, tj. będących konsekwencją m.in. przedłużającego się porodu, cesarskiego cięcia, vacuum czy owinięcia pępowiną. Rehabilitacja dodatkowo wspomaga proces adaptacji dziecka w nowym środowisku. Leczenie jest nieinwazyjne, bezbolesne i przyjemne dla pacjenta.

BORAMED zaprasza: tu dziecko znajdzie świetnych specjalistów i skuteczną pomoc.


Jeśli Twoje dziecko ma problemy z odkształceniami czaszki (plagiacefalia), dysplazją stawu biodrowego, uszkodzeniem splotu ramiennego przybieraniem na wadze, ulewaniem, ma zaburzenia ssania i połykania, refluks żołądkowy, kolki, zaparcia, rozdrażnienie, płaczliwość, źle sypia, ma asymetrię tułowia w raczkowaniu lub w chodzie, zaburzenia koordynacji i psychomotoryki, wzmożone napięcie, kręcz szyi, ograniczenia ruchomości kręgosłupa i stawów, niedrożność kanalika łzowego, nawracające zapalenia ucha środkowego, częste infekcje (np. nosa, gardła, płuc), nie radzi sobie z nauką, przyswajaniem nowych informacji, koncentracją – BORAMED zaprasza! Tu znajdziesz profesjonalną pomoc.


Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Fizjoterapeuta bezpłatnie Cię zbada i da konieczne wskazówki! Zgłoś się w dniach od 10-24 maja, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona. Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o ilości miejsc.


Boramed Centrum Medyczne
Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

Boramed REHABILTACJA
Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

http://www.boramed.pl/

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content