Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska – Brazylia 3:0. Obroniliśmy mistrzostwo!

Niewiele ponad półtorej godziny potrzebowali Polacy, by pokonać 3:0 (28:26, 25:20, 25:23) Brazylijczyków w wielkim finale Mistrzostw Świata 2018. To drugi mecz o złoto czempionatu globu, w którym biało-czerwoni pokonali Canarinhos. Nasi siatkarze obronili tytuł!  

Polacy po fantastycznym, choć bardzo trudnym meczu ze Stanami Zjednoczonymi, zapewnili sobie prawo gry o złote medale mistrzostw świata. Brazylijczycy znacznie szybciej pokonali reprezentację Serbii i zaoszczędzili siły na starcie finałowe. Biało-czerwoni stoją przed szansą obrony tytułu czempionów, który wywalczyli cztery lata temu w katowickim Spodku, pokonując w finale 3:1 właśnie reprezentację Brazylii. 

Pierwszy set Polacy rozpoczęli bardzo dobrze, z ogromnym spokojem i szybko zbudowali przewagę, której strzegli aż do końcówki seta. Świetnie funkcjonwał polski blok, który skutecznie czytał grę Canarinhos. Swoją świetną pracę wykonywał Bartosz Kurek, stanowiący prawdziwego lidera ofensywy biało-czerwonych. Niestety w ostatnich akcjach Brazylijczycy zaczęli razić zagrywką, głównie za sprawą świetnych serwisów Felipe Fontelesa i Isaca. Wtedy też dystans między obiema drużynami zaczął niebezpiecznie topnieć. Ostatecznie mistrzowie olimpijscy doprowadzili do remisu, a zwycięzcę wyłoniła emocjonująca gra na przewagi. O dwa punkty lepsi byli jednak nasi siatkarze, którzy objęli prowadzenie w spotkaniu.

W drugim secie znów dominowaliśmy na parkiecie, “przyciskając” rywali już od pierwszych piłek. Brazylijczycy przez całą partię postawieni byli w roli goniących wynik i widać było, że takie położenie sprawia im poważne problemy. Latynosom ewidentnie brakowało werwy i pomysłu na świetnie grających Polaków, którzy w tej odsłonie zanotowali 71-procentową skuteczność w ataku! Dodatkowo punkty zdobywane dzięki skutecznej grze w bloku i obronie, a także podarowane nam przez często mylących się mistrzów olmpijskich, były “wodą na młyn” dla bardzo pewnych siebie biało-czerwonych. Prze tak dobrej dyspozycji i mentalnej sile polskiego drużyny, wynik mógł być tylko jeden – wygrana w drugim secie i zwiększenie porwadzenia w meczu. 

Trzecia odsłona znów przebiegała po myśli Polaków, którzy w pewnym momencie wyszli na siemiopunktowe prowadzenie. Chwilę grozy przeżyliśmy, kiedy nasi siatkarze zaczęli popełniać własne błędy, które Brazylijczycy bezlitośnie wykorzystali. Przewaga zmalała do dwóch “oczek” jednak mistrzowie świata skoncentrowali się i nie pozwolili rywalom na przedłużenie spotkania. Ostatni punkt w spotkaniu zdobył Bartosz Kurek, który wielokrotnie na tym turnieju pokazał, że jest liderem. 

To drugi finał mistrzostw świata w którym reprezentacja Polski pokonała Brazylię!

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (L) – Dawid Konarski, Grzegorz Łomacz, Jakub Kochanowski

Brazylia: Bruno Rezende, Wallace De Souza, Luiz Felipe Fonteles, Mauricio Souza, Douglas Souza, Lucas Saatkamp, Thales (L) – Maique (L) Isac Santos, Evandro Guerra, Eder Carbonera, William Arjona, Lucas Loh


Bartosz Kurek został wybrany MVP Mistrzostw Świata 2018. Michał Kubiak, Piotr Nowakowski i Paweł Zatorski także sięgnęli po indywidualne nagrody.

Polska reprezentacja obroniła tytuł mistrzów świata. Liderem nowych-starych mistrzów świata był Bartosz Kurek. Polski atakujący zdobył łącznie 171 punktów i został wybrany MVP całego czempionatu.

Nagrody indywidualne:

Najlepszy przyjmujący:

Michał Kubiak (Polska)

Douglas Souza (Brazylia)

Najlepszy środkowy:

Piotr Nowakowski (Polska)

Lucas Saatkamp (Brazylia)

Najlepszy Libero:

Paweł Zatorski (Polska)

Najlepszy atakujący:

Matthew Anderson (Stany Zjednoczone)

Najlepszy rozgrywający:

Micah Christenson (Stany Zjednoczone)

MVP Mistrzostw Świata 2018:

Bartosz Kurek (Polska)


Końcowa klasyfikacja MŚ 2018:
1. Polska
2. Brazylia
3. Stany Zjednoczone
4. Serbia
5. Włochy
6. Rosja
7. Francja
8. Holandia
9. Kanada
10. Belgia
11. Bułgaria
12. Słowenia
13. Iran
14. Australia
15. Argentyna
16. Finlandia
17. Japonia
18. Kuba
19. Kamerun
20. Egipt
21. Portoryko
22. Chiny
23. Tunezja
24. Dominikana

Złoci medaliści MŚ 2018:
1 Piotr Nowakowski 
3 Dawid Konarski        
6 Bartosz Kurek           
7 Artur Szalpuk           
8 Damian Schulz            
10 Damian Wojtaszek  
11 Fabian Drzyzga         
12 Grzegorz Łomacz    
15 Jakub Kochanowski  
14 Aleksander Śliwka  
17 Paweł Zatorski          
18 Bartosz Kwolek        
20 Mateusz Bieniek     

Sztab trenerski i medyczny
Vital Heynen – I trener
Michał Mieszko Gogol – asystent trenera
Sebastian Pawlik – asystent trenera
Fons Vranken – trener przygotowania fizycznego
Jan Sokal – lekarz prowadzący
Krzysztof Zając – lekarz
Wiesław Maroń – lekarz
Sebastian Żabierek – lekarz
Tomasz Pieczko – fizjoterapeuta
Mateusz Kowalik – fizjoterapeuta
Robert Kaźmierczak – statystyk
Mariusz Szyszko – dyrektor reprezentacji/rzecznik
Hubert Tomaszewski – menedżer

źródło: pzps.pl