Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska – Francja 1:3

Oba zespoły od porażek rozpoczęły rywalizację w II fazie FIVB Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn Włochy/Bułgaria 2018. Biało-czerwoni ulegli Argentynie 2:3, a Francuzi przegrali w takim samym stosunku z Serbią.

W pierwszym secie polski zespół zagrał słabo. Objął co prawda prowadzenie 5:2, ale następnie stracił serię punktów m.in. z powodu zagrywek Earvina Ngapetha i rywale prowadzili 11:5. Francuzi grali na luzie, biało-czerwoni popełniali błędy, kosztywne były pomyłki w ataku. W tym elemencie rywale byli lepsi 12-8, dotrzymywaliśmy im kroku jedynie w bloku.

Przebieg drugiego seta był podobny do pierwszego. Polska prowadziła 4:2, 7:5 i 8:7. Następnie inicjatywa przeszła we francuskie ręce. Rywale byli zdecydowanie lepsi. Biało-czerwoni potrafili zaprezentować tylko pojedyncze akcje. Po asie Kevina Le Rouxa i bloku na Michale Kubiaku było 13:19 i losy partii były praktycznie rozstrzygnięte.

W trzecim secie polski zespół zaczął przypominać tę ekipę, która zwyciężała w pierwszej fazie czempionatu. Początkowo inicjatywę mieli Francuzi, ale z czasem akcje biało-czerwonych stawały się coraz bardziej składne. Zagrywka podopiecznych trenera Vitala Heynena robiła dużo krzywdy rywalom i ich przyjęcie nie było już tak imponujące jak w dwóch poprzednich partiach. Polska prowadziła m.in. 16:13 oraz 20:17 i utrzymała do końca przewagę.

Czwarty set, niestety, był ostatnim. Początkowo gra była wyrównana z minimalną przewagą biało-czerwonych. Było 9:7 dla polskiego zespołu, który prezentował się dobrze w bloku. Jednak w miarę upływu czasu górę brały umiejętności Francuzów, którzy zasłużenie wygrali.

Polska: Grzegorz Łomacz, Damian Schulz, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk, Paweł Zatorski (L) – Damian Wojtaszek (L), Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Piotr Nowakowski

Francja: Benjamin Toniutti, Stephen Boyer, Nicolas Le Goff, Kevin Le Roux, Earvin Ngapeth, Kevin Tillie, Jenia Grebennikov (L) – Antoine Brizard, Julien Lyneel, Thibaut Rossard

źródło: pzps.pl