Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska – Serbia 3:0

Polska pokonała 3:0 (28:26, 28:26, 25:22) Serbię w drugim meczu grupy J trzeciej rundy Mistrzostw Świata 2018. Nasi siatkarze zrobili ogromny krok w stronę półfinału!  

To pierwszy mecz polskich siatkarzy w Final Six mistrzostw świata. Serbowie mają już za sobą sensacyjny mecz z Włochami, w którym to bez najmniejszych problemów pokonali gospodarzy 3:0. 

Inauguracyjny set przyniósł kibicom wiele emocji, tym bardziej, że oba zespoły prezentowały naprawdę wyrównany poziom o czym mogą świadczyć statystyki – 15-15 w ataku, 2-2 w zagrywce i 2-2 w blokach. Polscy siatkarze mogą jednak poszczycić się lepszą skutecznością ataku i skuteczniejszymi akcjami po nagatywnym przyjęciu. Dodatkowo Serbiowie popełnili o dwa błędy więcej, które na przestrzeni całego seta zrobiły różnicę. Świetnie w meczu radził sobie Bartosz Kurek, którego instyktowna obrona w końcówce, pozwoliła naszym graczom wygrać pierwszą partię.  

Drugi set nie obniżył jakości widowiska. Oba zespoły cały czas grały równo i żaden z nich nie uzyskał wyraźnej przewagi. To co Polacy nadrobili w bloku, Serbowie odebrali w polu serwisowym. Taki rozkład sił znów doprowadził do emocjonującej końcówki, która zakończyła się bliźniaczym wynikiem, co odsłona inauguracyjna. Świetny mecz cały czas rozgrywał Bartosz Kurek, który skończył 11 z 14 ataków, a to dało mu 79-procent skuteczności. Niemożna jednak pominąć udziału wszystkich polskich zawodników – dobrze rozgrywającego Fabiana Drzyzgi, skutecznie grającego Artura Szalpuka czy Michała Kubiaka, a także wykonującego solidną pracę w obronie – Pawła Zatorskiego. Kolektyw był kluczem do zwycięstwa w drugim secie i zwiększenia prowadzenia Polaków w całym meczu.  

Na początku trzeciej partii zaiskrzyło pod siatką, za co oba zespoły otrzymały czerwoną kartkę. Ta atmosfera rywalizacji utrzymywała się przez całą odsłonę, jednak mimo mnóstwa emocji mistrzowie świata potrafili zachować chłodne głowy. W tym secie coraz więcej własnych błędów popełnili Serbowie, z kolei Polacy grali jeszcze skuteczniej na zagrywce i w bloku. Niewątpliwym liderem był dziś jednak Bartosz Kurek, który w całym meczu atakował z prawie 70-procentową skutecznością. Wsparcie płynące dla naszego atakujacego do Michała Kubiaka i Mateusza Bieńka, a także pozostałych kolegów sprawiło, że tym razem nie potrzebna była gra na przewagi – polscy siatkarze wygrali 25:22 i zrobili ogromny krok w stronę półfinałów! 

Jutro biało-czerwonych czeka jeszcze mecze z gospodarzami – reprezentacją Włoch. Polakom do awansu wystarczy tylko jeden wygrany set, Włochom zwycięstwo 3:0 w spotkaniu, w stosunku lepszym niż było w starciu Polska – Serbia. 

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Jakub Kochanowski, Paweł Zatorski (L) – Dawid Konarski, Damian Schulz,  Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek

Serbia: Uros Kovacević, Marko Ivović, Nikola Jovović, Aleksandar Atanasijević, Marko Podrascanin, Srećko Lisinac, Nikola Rosić – Neven Majstorović (L), Aleksandar Okolić, Nemanja Petrić, Petar Krsmanović, Drażen Luburić, Ivan Kostić 

źródło: pzps.pl