ORTOPEDA VERSUS OSTEOPATA

Dziś o tym, co najlepsze dla pacjenta rozmawiamy z ortopedą Witoldem Sikorskim i osteopatą Mariuszem Madejem. Do którego się zwracać, czy w trosce o dobro pacjenta są konkurentami czy sprzymierzeńcami?

Witold Sikorski to chirurg urazowy, ortopeda, zajmujący się również USG ortopedycznym. W BORAMEDzie można go zastać w środy. Wykładowca akademicki, pracuje też w III Oddziale Urazowym I Kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest lekarzem cenionym przez pacjentów, zaangażowanym w swoje działania. Od dziesięciu lat zajmuje się przede wszystkim chirurgią urazową dorosłych.

Mariusz Madej, osteopata znany ze swojej skuteczności i wyjątkowego podejścia do pacjentów, zwłaszcza osób starszych. Poza osteopatią skończył wiele wysokospecjalistycznych kursów, współprowadzi ukierunkowane na fizjoterapeutów i ortopedów szkolenia z terapii manualnej kręgosłupa i stawów obwodowych. Obaj panowie przyjmują w BORAMEDzie. Czy są dla siebie nawzajem konkurencją czy też wsparciem?

Porozmawiajmy.

– Zacznijmy od kwestii kluczowej: czym dla każdego z panów jest dobro pacjenta?

– Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie – mówi dr Witold Sikorski. – Chodzi o to, by trafić w oczekiwania pacjenta, respektować je, wiedzieć, czego oczekuje i co możemy mu w miarę naszych możliwości zaproponować.

– Myślę tak samo. Dla mnie ważny jest cel, jaki stawia mi pacjent – dodaje Mariusz Madej.

W czym osteopata czy fizjoterapeuta może być pomocny lekarzowi, a osteopacie – lekarz? To ważne dla wielu pacjentów, którzy czasem nie wiedzą, gdzie się udać ze swoim problemem zdrowotnym, na przykład bólem kolana. Czy iść najpierw do ortopedy, który zleci badania, być może będzie od razu chciał operować, czy też skorzystać z możliwości, jakie daje fizjoterapia, a zwłaszcza – osteopatia z jej holistycznym podejściem do pacjenta? Z drugiej jednak strony, czy terapeuta równie dobrze jak ortopeda rozpozna problem?

Współpraca jest jak najbardziej wskazana. Choć wizyta u fizjoterapeuty nie wymaga skierowania od ortopedy, rzetelny osteopata zawsze podczas wywiadu badania i stawiania diagnozy sprawdzi wyniki badań, jakie ma pacjent. W przypadku niejasności czy wątpliwości, zanim rozpocznie terapię, powinien natychmiast skierować pacjenta do lekarza specjalisty celem wykonania dodatkowych badań i konsultacji.

Z drugiej strony, ortopedzi też chętnie współpracują z fizjoterapeutami: przygotowanie do operacji, rehabilitacja po niej, utrzymanie dobrej kondycji pacjenta przez dłuższy czas – to konieczne uzupełnienie działań lekarza. Poważny problem tkwi w tym, że np. pacjenci w szpitalach mają do dyspozycji fizjoterapię w bardzo ograniczonym zakresie, a zatem o ograniczonej skuteczności. Nie powinno tak być.

Jaką rolę w Pana pracy odgrywają fizjoterapeuci, osteopaci? – pytamy dr. Sikorskiego.

– Zajmuję się głownie chirurgią urazową. Moja praca to dokładne rozpoznanie i zaproponowanie leczenia. Fizjoterapia jest bardziej działaniem wykonawczym. Trzeba sobie zdawać sprawę, że są takie schorzenia, które wykluczają wszelkie działania fizjoterapeutyczne czy fizykoterapeutyczne. Z drugiej strony, jest wiele sytuacji, nie tylko pooperacyjnych, gdzie fizjoterapia jest jak najbardziej wskazana, a bez niej pacjent nie odzyska sprawności!

Jak często zgłaszają się do Pana pacjenci kierowani przez lekarza, w porównaniu z tymi, którzy sami zdecydowali się na wizytę? – pytam pana Madeja.

– To bardzo się zmienia! Do niedawna mniej więcej pół na pół, ale obecnie znacznie więcej osób przychodzi bez skierowania. Natomiast w początkach mojej pracy 90% pacjentów kierował lekarz! Jeśli kogoś skierował ortopeda to warto, by po terapii pokazał mu się na kontrolę. Zdarza się, że mimo wstępnej diagnozy lekarskiej, odnajduję inną przyczynę dolegliwości, wtedy zawsze kieruję pacjenta na dodatkowe badania, niekiedy takie, których nie zalecił przedtem lekarz.

Nie widzę konfliktu między ortopedami i fizjoterapeutami, przeciwnie! Potrzebna jest ścisła współpraca – dodaje dr Sikorski. – Oczywiście, jest grupa osób, którym nie potrafimy pomóc. Nie zawsze wyleczymy z problemu ortopedycznego pacjenta, który ma jednocześnie kilka chorób, bo to problem interdyscyplinarny, wymaga współpracy kilku specjalistów.

Obszar wiedzy lekarza jest inny, niż nasz – mówi Mariusz Madej. – Każdy z nas ma swoje mocne strony. Bez rywalizacji, bo nie o nią tu chodzi, tylko o dobro pacjentów. Współpraca, o której wspomniał pan doktor, jest bardzo ważna dla najlepszych skutków leczenia naszych – często wspólnych – pacjentów.

– Jeśli pojawia się problem, najlepiej zacząć od wizyty u lekarza, żeby dokładnie go zdiagnozować – uzupełnia doktor.

Okazuje się, że najkorzystniejsza dla pacjenta jest dobra współpraca ortopedy i fizjoterapeuty, łącząca dwa obszary wiedzy, wzajemnie się uzupełniające. To gwarancja i wszechstronnej, dobrej diagnozy, i jak najpełniejszego powrotu do zdrowia. W BORAMEDzie każdy pacjent może z tego skorzystać!


Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Fizjoterapeuta bezpłatnie Cię zbada i da konieczne wskazówki! Zgłoś się w dniach od 22.03 do 12.04.2018, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona. Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o ilości miejsc.


Boramed Centrum Medyczne
Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

Boramed REHABILTACJA
Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

http://www.boramed.pl/

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content