Oszukiwali metodą „na policjanta”

Do tej akcji funkcjonariusze stołecznego CBŚP przygotowywali się już od jakiegoś czasu. Prowadzone przez nich śledztwo dotyczyło grupy „Angelo”, która działała na terenie Polski oraz w jednym z krajów UE. Przestępcy dopuszczali się oszustw metodą „na policjanta CBŚ”. Na czym to polega? Sprawcy dzwoniąc do pokrzywdzonych podają się najczęściej za funkcjonariuszy policji rozpracowujących groźne grupy przestępcze. Wzbudzając w ten sposób zaufanie, proszą o pomoc w akcji. Rolą poszkodowanych jest przekazanie swoich pieniędzy osobie, która się po nie zgłosi lub pozostawienie ich w określonym miejscu. Zdarza się, że sprawcy jadą z pokrzywdzonym do banku po pieniądze, gdzie jak przekonują dojdzie do zatrzymania na gorącym uczynku „nieuczciwych bankowców”.

Działania dotyczące rozbicia grupy i zatrzymania podejrzanych zostały przeprowadzone w minionym tygodniu. Wówczas to, w Warszawie i jej najbliższej okolicy, policjanci zatrzymali 17 osób. W jednym z hoteli pod Warszawą wpadł 26-letni Angelo M. Mężczyzna w chwili zatrzymania przebywał z 17-latką, która wykorzystywała dowód osobisty innej osoby, za co także przedstawiono jej zarzut.

Zabezpieczono telefony i laptopy mogące służyć do popełnienia oszustw. Policjanci zabezpieczyli również pieniądze i biżuterię, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą pochodzić z przestępczego procederu. Zostanie to dokładnie sprawdzone w prowadzonym śledztwie.

Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw metodą „na policjanta” oraz udziału w oszustwach. Sąd zastosował wobec 13 podejrzanych tymczasowe aresztowania na okres trzech miesięcy. Pozostałe osoby zostały objęte dozorami policji. Według ustaleń policjantów CBŚP podejrzani mogli wyłudzić ponad milion złotych.

Tak mocne uderzenie CBŚP w zorganizowaną grupę przestępczą dokonującą oszustw metodą „na policjanta”, to efekt wielomiesięcznego żmudnego zbierania dowodów w śledztwie, które pozwoliły zatrzymać nie tylko odbieraków, ale i osoby znajdujące się wyżej w hierarchii grupy.

Już wcześniej, w trakcie prowadzonej sprawy, policjanci CBŚP wielokrotnie w minionych latach zatrzymywali podejrzanych na gorącym uczynku popełniania oszustw metodą „na policjanta”. Podczas zatrzymań funkcjonariusze udaremnili zamiary sprawców i odzyskali pieniądze wypłacone z banku przez osoby pokrzywdzone. Wobec zatrzymanych sąd stosował tymczasowe aresztowania.

Tak naprawdę to dopiero początek zatrzymań” – tak prowadzący śledztwo zapowiadają rozwój sprawy. Jednocześnie policjanci CBŚP przestrzegają przed tego typu oszustwami zapewniając, że nigdy nie prowadzą takich „telefonicznych akcji” ani nie proszą osoby postronne o przekazanie pieniędzy.

Źródło: CBŚP

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content