Z OSTATNIEJ CHWILI

Piłkarze młodsi i starsi

W ten weekend (13/14 stycznia) w Falenicy młodzi piłkarze (roczniki 2008/2009 i 2010/2011) biorą udział w trzeciej edycji Turnieju im. Bartłomieja Urbanowicza – Falenica Cup.

Grają piłkarze z Niemiec, z FC Wilmersdrof oraz polskie zespoły: OKS Otwock, Widzew Łódź, Wisła Płock, Znicz Pruszków, Pogoń Siedlce, Józefovia Józefów, Soccer Kids Łowicz, MUKS Piaseczno i gospodarze TS Falenica. Turniej, któremu patronuje „Mieszkaniec”,  dedykowany jest przedwcześnie zmarłemu trenerowi Bartłomiejowi Urbanowiczowi, byłemu zawodnikowi, obrońcy, Legii Warszawa, Mazura Karczew i KS Falenica.

 

Za to w grudniu Jubileusz świętowała Warszawska Liga Szóstek Piłkarskich – na Pradze Południe odbyły się XL Halowe Mistrzostwa Warszawy. 

Mistrzem Warszawy został zespół FLORIAN (na zdjęciu powyżej), który w finale pokonał KORDIAŁ (2:0). W małym finale RADWAR wygrał z KAMIONKIEM 3:1.


Warto podkreślić, że nie jest to impreza komercyjna. WLSP nie posiada osobowości prawnej, co utrudnia znalezienie sponsora, wynajęcie boiska, bo np. nie ma na kogo wystawić rachunku. Jest to najstarsza amatorska liga piłki nożnej. Turniej odbywa się w ramach powstałej w latach 70-tych Warszawskiej Ligi Szóstek Piłkarskich, której korzenie sięgają „Syrenki” turnieju dla drużyn podwórkowych. Rozgrywki mimo transformacji nie zmieniły charakteru i nadal zrzeszają tzw. drużyny dzikie, mimo, że występują w nich zawodnicy na co dzień grający na wszystkich szczeblach polskich rozgrywek piłkarskich, zawodnicy grający w ligach zagranicznych oraz Reprezentacji Polski.

Turniejowi patronował burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana przez organizatora Krzysztofa Żurkowskiego ukazująca 40 lat istnienia Warszawskiej Ligi Szóstek Piłkarskich. Fotografie wszystkich mistrzów, zdobywców pucharu ligi, wycinki prasowe oraz pamiątki stanowiły nie lada gratkę zarówno dla kibiców jak i samych zawodników. Eksponaty prawdopodobnie będzie można zobaczyć w przyszłości na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

Tuż po ceremonii rozdania nagród wierna WLSP grupa kibiców wraz z zawodnikami spontanicznie odśpiewała popularną piosenkę Andrzeja Rosiewicza „Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień”.