Podsumowanie roku 2018

24 razy w 2018 roku nasza gazeta gościła w Waszych domach. Z sentymentem przejrzeliśmy wszystkie wydania i postanowiliśmy sprawdzić, jak minął rok, co ciekawego opisywaliśmy w każdym miesiącu. Przed Wami nasz subiektywny przegląd „Mieszkańca” 2018.

Styczeń

Rok zaczęliśmy od sprawy bardzo bolesnej dla ponad 50 tys. lokatorów mieszkań komunalnych w całym mieście – brak centralnego ogrzewania. Doprowadziło to do protestów na Pradze Południe.

Skoro styczeń, to nie mogło też zabraknąć Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w poszczególnych dzielnicach prawobrzeżnej Warszawy.

Zajrzeliśmy również do SP 246, w której nauczycielka podbiła serca uczniów i rodziców. W jej klasie dzieci nie potrzebują regulaminów, żeby nie używać komórek, bo same stwierdziły, że to im przeszkadza w dobrej zabawie. Jak to możliwe? Kluczem do sukcesu jest Pani Beata, dzięki której rodzice zawsze przychodzą na zebrania, a ich pociechy na lekcje.

Luty

Początek całego serialu na temat „słupkozy”, czyli słupków, które pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu, wielokrotnie utrudniając życie. Nazwa z naszego artykułu „słupki – głupki” na stałe przyjęła się wśród mieszkańców.

Rozmawialiśmy również z ludźmi, którzy na co dzień są dla nas anonimowi, choć towarzyszą nam wszystkim w drodze do pracy – kierowcy autobusów – wszyscy mówią o pieniądzach, ale nikt nie zastanawia się nad tym, jak faktycznie wygląda praca za kierownicą tego wielkiego pojazdu.

W lutym 2018 Anita Włodarczyk z RKS Skra Warszawa zwyciężyła w XVIII Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2017 roku.

10 lutego Praga-Północ hucznie świętowała swoje urodziny. Warto i dziś przypomnieć, że ta dzielnica jest „spadkobierczynią” założonego 370 lat temu miasta Praga.

Emocje mieszkańców w tamtym czasie wzbudzał m.in. pomysł postawienia wiatraka na rondzie Wiatraczna i konsultacje dotyczące terenów po fabryce FSO na Żeraniu.

Miasto chce rozmawiać o Porcie Żerańskim i ogromnej działce, na której były zakłady FSO. To wskazuje na jedno – po zmianach w studium, te cenne rejony trafią w ręce deweloperów

To również czas kiedy powrócił Universam Grochów.

Marzec

Przez długi czas mieszkała na Grochowie. Kilka lat temu pokochała Białołękę i to tam przeniosła swoje życie. Prywatne, bo zawodowo wciąż związana jest z Pragą i jej kobietami. Na co dzień troszczy się o ich zdrowie – onkolog Jolanta Kleszczewska, zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób piersi.

I kwartał minionego roku to ważny czas dla mieszkańców Targówka. Władze zapytały ich, co sądzą o projekcie modernizacji Parku Bródnowskiego.

Nieprawidłowe parkowanie to jeden z tematów, który najczęściej przewija się w mailach od naszych Czytelników. Przedstawiliśmy Wam dzielnice, które są niekwestionowanymi liderami w mandatach za te występki. I pozostając w tej tematyce rozmawialiśmy z twórcami fejsbukowych „Świętych krów warszawskich”, gdzie codziennie trwają ożywione dyskusje na ten temat.

Zajrzeliśmy na Gocław, gdzie mieszkańcy obawiali się epidemii z powodu zaśmieconego mieszkania i balkonu.

Kwiecień

Topolanka, czyli dom, który kiedyś był chlubą Białołęki. Zabytek niszczeje i nie ma sposobu, by mu pomóc. Dla willi na ratunek jest już za późno.

Kolejna sporna kwestia w tym roku, o której pisaliśmy, to „Parkowy teren” na granicy Saskiej Kępy i Gocławia. Miały tam powstać myjnie samochodowe.

Protesty na Targówku przeciwko budowie sortowni drobiu właśnie w kwietniu przybrały na sile. Kontrowersje i wielkie emocje budził wówczas również nowy przepis dotyczący nocnej prohibicji.

Maj

Północnopraski plac Hallera stał się idealnym miejscem do odpoczynku dla wszystkich spragnionych ochłody w słoneczny dzień. Została uruchomiona tam tężnia, powstała plenerowa siłownia, fontanna, ławki i plac zabaw dla dzieci.

W maju powrócił temat 1 Maja – czyli budynku dawnego grochowskiego kina. Wpisany do ewidencji zabytków obiekt niszczał, a mieszkańcy pytali wtedy o jego przyszłość.

Pomoc bezdomnym zwierzętom jest znaczna, jednak skala problemów jeszcze większa. Dlatego cenne są działania takich organizacji, jak „Fundacja Koty z Grochowa”, których wolontariusze (głównie mieszkańcy Pragi Południe) poświęcają swój czas i siły na pomaganie kotom w potrzebie.

Pytaliśmy o kładkę nad bardzo ruchliwą ul. Płowiecką, która miała służyć pieszym już od marca. Niestety, do dzisiaj od tamtej pory niewiele się w tym temacie zmieniło.

Nie unikaliśmy też trudnych spraw. 12 maja doszło do pożaru budynku przy ul. Korkowej na Marysinie Wawerskim. Ranne w nim zostały dzieci: 6-letni chłopiec i 8-letnia dziewczynka.

Czerwiec

Walające się strzykawki, ludzie zażywający narkotyki, bałagan i przekleństwa – tak opisywali nam okoliczni mieszkańcy to, co dzieje się przy punkcie dla uzależnionych przy ul. Kijowskiej 7. Sprawa budził wielkie emocje. Dlatego spróbowaliśmy ją wyjaśnić.

W czerwcu zaczęliśmy po raz pierwszy na dobre tematykę wyborczą. Zaczęliśmy od dwóch głównych kandydatów na fotel prezydenta Warszawy. Obaj mówili o Warszawie. Jeden przyznawał, że jest „słoikiem”, ale stolica to miasto jego i jego rodziny. Drugi, chociaż poseł z Krakowa, objeżdżał Warszawę z ławką w kolorze niebieskim.

Przed wakacjami rozpoczęliśmy cykl mini przewodników po dzielnicach prawobrzeżnej Warszawy razem z „Miasto Feniks – spacery po Warszawie”.

Sezon rowerowy był w pełni, na drogach coraz więcej konfliktów: rowerzyści – piesi – kierowcy – wszystkim wydaje się, że są najważniejszymi uczestnikami ruchu. Tego sporu nie udało nam się wyjaśnić do dziś…

Lipiec

Na początku wakacji zbliżał się koniec dużej modernizacji jednego z głównych ciągów grochowskich ulic. Nowe chodniki, ścieżki rowerowe, nawierzchnie jezdni. Mieszkańcy martwili się wówczas, czy tę inwestycję przetrwają przyuliczne drzewa…

Skoro wakacje to czas, który warto dobrze zorganizować, aby zarówno odpocząć, jak i nie dać się nudzie. Sprawdzaliśmy propozycje miasta.

Lipiec 2018 to także XXXV Międzynarodowy Memoriał Łuczniczy Ireny Szydłowskiej. Drukarz gościł blisko ćwierć setki zawodników z kilku krajów Europy.

Pokazaliśmy też walkę mieszkańców o sosnę, która rośnie przy torach w Falenicy. Batalia zakończyła się sukcesem – drzewo zostało ocalone.

Zajrzeliśmy też na ulicę Poetów. Nowoczesne domy, a dalej drewniane budynki, mające lata świetności dawno za sobą. Łąki, zieleń… Kiedyś na ulicy położono asfalt, który z upływem lat zaczął się ścierać i oczom wszystkich ukazał się… bruk. Co z nim będzie po budowie linii tramwajowej?

Kawał historii, czyli Tor Kolarski „Orzeł”. Powstał na przełomie lat 60. i 70. To tutaj kilkakrotnie odbywały się Mistrzostwa Polski w kolarstwie, a w 1974 roku nawet Mistrzostwa Europy (juniorów). Po torze przy ul. Podskarbińskiej jeździły sławy kolarstwa. Latem wydawało się, że to wyjątkowe miejsce nie czeka nic dobrego.

Sierpień

Bulwersujący i emocjonujący temat to również śmieci. Kilkakrotnie pisaliśmy o opóźnieniach związanych z ich odbiorem.

Nie mogło też zabraknąć historii związanych z wydarzeniami sprzed lat. Wygranie 15 sierpnia Bitwy Warszawskiej było możliwe między innymi dzięki… ochotnikom. Skąd się wzięli? Jak ich werbowano? Sporo o tym pisała ówczesna prasa, publikująca nie tylko odezwy, ale i plakaty oraz wiersze.

Na półmetku wakacji zaczęliśmy też analizować zmiany, jakie czekały nas przed nowym rokiem szkolnym i pokazaliśmy, że warszawska kranówka jednego dnia jest krystalicznie czysta, innego potrafi być brunatna niczym błoto.

Baranek z główek czosnku? Narodowe godło z pestek dyni? Iście cesarskie korony skręcone z siana? Nieograniczona jest inwencja twórców wieńców dożynkowych, a efekty ich pracy podziwialiśmy na Święcie Plonów Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Wrzesień

Władze dzielnic muszą zapewnić dzieciom miejsca w przedszkolach. Problem w tym, że liczba maluchów nie zawsze pokrywa się z liczbą miejsc w placówkach. Na Pradze Południe we wrześniu zabrakło 180 miejsc. Konieczne okazało się uruchomienie nowych oddziałów przedszkolnych. Jeden z nich znalazł się w budynku szkoły, co wzbudziło emocje.

Miały być udogodnieniem dla warszawiaków. I spełniają tę funkcję, ale gorzej, gdy zawodzą. Wtedy człowiek może poczuć się jak oszust. Mowa o stacjonarnych biletomatach i problemach z nimi związanymi.

Wrzesień 2018 to dla nas wyjątkowo ważny miesiąc. Wtedy przyszło na świat nasze dziecko: Praga United. Pokochaliście wyjątkowe koszulki, dlatego zapewniamy, że w tym rok będą kolejne odsłony tego projektu.

We wrześniu sprawdzaliśmy, jak Zieleń Warszawska dba o nasze parki i rosnące w nich drzewa. Powodem była tragedia, do jakiej doszło w parku Praskim, kiedy wielki konar spadł na kobietę z maleńkim dzieckiem. Niestety, półroczna dziewczynka zmarła.

Z dobrych wiadomości w tym czasie jest na pewna ta, że Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza. Obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Fundacja „Akogo?” wybuduje specjalistyczną placówkę.

Październik

Wybory, wybory i jeszcze raz wybory. Prezydentem Warszawy wybrany został Rafał Trzaskowski.

Jesienią rozmawialiśmy z wyjątkowym człowiekiem – Łukaszem Ługowskim – twórcą i pierwszym dyrektorem Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „KĄT”, polonistą, byłym hippisem, ikoną socjoterapii.

W przeddzień Wszystkich Świętych wybraliśmy się na spacer po cmentarzach prawobrzeżnej Warszawy. Marek Grabowski uzmysłowił nam wszystkim, że na Bródnie jest wiele historycznych nagrobków i miejsc.

Mieszkańcy Wawra kolejny raz walczyli o uratowanie leciwego drzewa. Tym razem bój toczył się o gruszę przy falenickim bazarze.

W październiku z parku Skaryszewskiego zniknął Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej.

Listopad

Medycy na Ulicy, czyli ludzie, którzy bezinteresownie niosą pomoc. Zadaniem fundacji FORTIOR, jest wyrównywanie szans osób dotkniętych bezdomnością i zagrożonych wykluczeniem społecznym na dostęp do pierwszej pomocy medycznej oraz psychologicznej.

Sprawdziliśmy stołeczne parki – w których jest najbardziej niebezpiecznie, rozmawialiśmy ze wspaniałą kobietą – Anną Ojer „Warszawianką Roku 2018”, działaczką Stowarzyszenia Społecznego Wawer, świeżo wybraną radną dzielnicy, założycielką grupy wsparcia „SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom z CZD”.

Uspokajaliśmy mieszkańców, po tym, jak na Gocławiu wybuchła burza, gdy jesienią ktoś zaczął rozpuszczać wiadomość, że przy Samolotowej może znaleźć się jadłodajnia dla bezdomnych, a nawet punkt dla narkomanów.

Grudzień

Z czy kojarzy się grudzień? Oczywiście z Mikołajem! Jak przed laty wyglądał dziadek wyczekiwany przez dzieci? Przede wszystkim bogaty i kolorowy, ale bynajmniej nie miał na sobie ubranka dziadka znanego z reklam Coca-Coli.

Wraca temat tramwaju na Gocław przez kolejne problemy związane z tą inwestycją. W końcu podpisano umowę na przebudowę Wału Miedzeszyńskiego.

W tym miejscu, średnio co 3 minuty kierowcy łamią przepisy, czyli o problemach przy skrzyżowaniu Modlińskiej ze Światowida.

Nowa kulturoteka w Radości – nowoczesny budynek wielofunkcyjny przy ul. Junaków/Powojowej, łączący funkcje biblioteki, centrum kultury i centrum lokalnego.

To wszystko to naprawdę tylko ułamek tego wszystkiego, co wydarzyło się w prawobrzeżnej Warszawie w 2018 roku. I w tym miejscu chcemy podziękować wszystkim naszym Czytelnikom. Dziękujemy, że z nami jesteście, bo nasza gazeta powstaje właśnie dla Was.

Szczęśliwego Nowego Roku!!!

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content