Z OSTATNIEJ CHWILI
Sprawdź imprezy w Twojej okolicy.Czytaj nowy HOROSKOPZaginął kot, zgubiłeś psa, portal „Mieszkańca” bezpłatnie info o tym da!* www.facebook.com/gazetamieszkaniec * ilość informacji ograniczona; osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 22 810-64-12

Sezon na kleszcze rozpoczęty!

Żerują i atakują wcale nie tylko w lecie, jak sądzi wiele osób. Już teraz, na trawnikach, w parku, w ogródku domowym czy na działce kleszcz jest realnym zagrożeniem.

Kleszcz ma niejedno oblicze, są bowiem kleszcze miękkie i kleszcze twarde, wielkości od niecałego milimetra nawet do 3 cm. W Polsce mamy około 19 gatunków tych groźnych pasożytów. Część żyje tu od pokoleń i ma się dobrze, niektóre jednak przywlokły do nas ptaki. Kleszcze mają długą tradycję, ponieważ najstarsze, już wymarłe gatunki kleszcza uwięzione w bursztynie, liczą sobie około 100 milionów lat!

Wyposażone w tzw. narząd Hallera umieszczony na jednej parze odnóży, szybko i skutecznie wykrywają potencjalnego żywiciela i nie zwlekając biorą się do roboty!  Ukąszonemu „żywicielowi” grozi zakażenie przez kleszcza groźnymi chorobami, nie tylko boreliozą. To także na przykład tularemia, anaplazmozy czy gorączki krwotoczne. 

Warto zachować ostrożność i sprawdzać po spacerach, czy ktoś z domowników lub pies nie przyniosło do domu niechcianego gościa!

Newsletter Mieszkańca

Najnowsze artykuły

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 7 (705) ROK XXVIII
Następne wydanie 26.04.2018

Archiwum wydań od nr 1/2006

REKLAMA

Najczęściej czytane