Świetni 20-letni

„Mieszkaniec” rozmawia z Karoliną Adelt-Paprocką, dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury.

Dyrektor Karolina Adelt-Paprocka Foto: Krzysztof Świeżak, Projekt Kreatywny

– 20 lat BOK – jak zmieniał się ośrodek przez te lata?

– 20 lat to rzeczywiście sporo. Na tyle dużo, by wiedzieć, jacy chcemy być i na tyle mało, by móc cały czas kształtować swoją tożsamość i nie ustawać w rozwoju. Przez 20 lat BOK wypracował stabilną pozycję nie tylko w całej dzielnicy, ale także poza nią – Białołęcki Ośrodek Kultury to instytucja rozpoznawalna w całej Warszawie. Przez ostatnich 20 lat w organizowanych przez BOK różnego rodzaju wydarzeniach udział wzięło prawie 600 000 osób, czyli niemal 1/3 mieszkańców Warszawy. Połowę z nich stanowili widzowie spektakli teatralnych, ponad 20 000 osób wzięło udział w zajęciach sekcyjnych, niemal 200 000 uczestniczyło w różnego rodzaju koncertach. Kino zgromadziło sześćdziesięciotysięczną widownię.

Myślę, że dziś najważniejsze jest to, by z szacunkiem patrzeć w przeszłość i odważnie kreować teraźniejszość. Mamy swoje tradycje i filary działalności, ale wciąż staramy się poszerzać nasze grono odbiorców: stawiamy na współpracę z nowymi osobami, eksperymentujemy, stawiamy sobie nowe wyzwania. I tak, teatr zawsze był dla nas ważny: wystawiamy, produkujemy, edukujemy, jeździmy na festiwale i zdobywamy nagrody. Zapraszamy do współpracy zawodowych reżyserów. Podobnie jest z edukacją artystyczną. W ciągu tych 20 lat tysiące dzieciaków, dorosłych i seniorów wzięło udział w naszych zajęciach i warsztatach, które ciągle udoskonalamy, rozwijamy. Od 3 lat prowadzimy kino Na Boku – kameralne kino na Białołęce, które zgromadziło swoją stałą, bardzo lojalną widownię. Jesteśmy także dumni z naszej działalności lokalnej, współpracy z mieszkańcami, innowacyjnego miejsca aktywności lokalnej – „3 pokoje z kuchnią”. Obecnie tworzymy mocną, białołęcką scenę muzyczną, rozwijamy Białołęckie Wieczory Jazzowe, wprowadzamy w życie nowe programy zajęć dla dzieci, a także dla całych rodzin – np. projekt „Wychodzę z rodzicami”. Wzmacniamy więzi z lokalnymi organizacjami, pasjonatami, aby jeszcze lepiej tworzyć, a właściwie współtworzyć razem z nimi naszą ofertę.

– Jaki jest BOK – w kilku słowach.

– BOK to nowocześnie zarządzana instytucja kultury w największej i najdynamiczniej rozwijającej się dzielnicy Warszawy. BOK obserwuje i wspiera uczestnictwo w kulturze mieszkańców dzielnicy, edukuje i wskazuje kierunki działań. Współpracuje z mieszkańcami, w ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u” wspiera oddolne inicjatywy, wyszukuje lokalnych liderów z ciekawymi pomysłami i zaprasza ich do współpracy. Stara się poznać swoich mieszkańców: wie, w jaki sposób lubią spędzać czas, szanuje ich wybory, jednocześnie proponując rzeczy nowe, które uważa za wartościowe.

Myślę, że BOK to miejsce, gdzie można ciekawie spędzić czas, zarówno z rodziną, jak i przyjaciółmi.

– Pani Dyrektor – od kiedy sprawuje swoją funkcję, jaki BOK zastała, a jaki jest teraz?

– Jestem dyrektorem od listopada 2015 roku. To był czas zmian, bo kończyliśmy nową placówkę i rozpoczynaliśmy działalność na obszarze tzw. Zielonej Białołęki (placówka została otwarta we wrześniu 2016 roku, a do tej pory na tym obszarze funkcjonowały tam tylko „3 pokoje z kuchnią”). To był moment zmian także strukturalnych, logistycznych. Kompletnego przeobrażania pracy w BOK.

Ja nie zajęłam się tylko sprawami merytorycznymi, od początku skupiłam się także na kwestiach organizacyjnych, finansowych. Wprowadziłam pewne procedury, nowe zasady działania, które były niezbędne. BOK to dość duża instytucja z dużą kadrą i sporymi finansami, zatem dyrektor nie może skupiać się tylko na kreacjach artystycznych, bo od tego ma dział merytoryczny, musi natomiast racjonalnie i odpowiedzialnie gospodarować firmą. Ja dzielę swoją pracę, na tabelki i zestawiania oraz na fascynujące spotkania programowe. Bez tych tabelek i odpowiedniej polityki finansowej, nie stać by mnie było np. na wymianę niektórych sprzętów niezbędnych moim pracownikom, unowocześnianie technologii, ale też na ściągnięcie gwiazdy na jakieś wydarzenie. Dlatego też niezwykle uważnie analizuję nasze wpływy i realizuję założone plany finansowe. Każdy dyrektor zmienia w pewien sposób firmę i wpływa na jej kształt. BOK teraz jest instytucją prężną, rozwijającą się i nowoczesną. Dotyczy to zarówno polityki programowej, jak i wewnętrznej, organizacyjnej.

– Czym BOK wyróżnia się spośród innych ośrodków w Warszawie? Czym Białołęka może się pochwalić?

– BOK szczyci się tym, że jako jedyny ośrodek kultury prowadzi konkurs na współorganizację wydarzeń z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Do tej pory przeprowadzono w ramach projektu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u” kilkanaście przedsięwzięć zgłoszonych przez białołęckie organizacje, wśród nich m.in.: spektakl teatru rodziców, wyprzedaże garażowe, kino dla niewidomych czy konferencja o autyzmie.

Na pewno naszym wyróżnikiem są także dwie profesjonalne sceny widowiskowe. Sala na Głębockiej 66, czyli naszej nowej placówce na Zielonej Białołęce, to jedna z największych sal widowiskowych tego typu na Mazowszu – wyposażona jest w 362 niezwykle wygodne nowoczesne fotele, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, ogromną (25m szerokości i 18 m głębokości) scenę z dębową, bardzo wytrzymałą podłogą, w pełni zautomatyzowanym systemem dekoracyjnym i oświetleniowym i zestawem nagłośnienia, który pozwala sprostać skomplikowanym riderom najbardziej wymagających gwiazd (wszystko łączy się z konsolą elektroakustyczną za pomocą jednego kabla). Dzięki temu możemy realizować wielkoformatowe przedsięwzięcia artystyczne, jak np. spektakl teatralny na 150 osób z orkiestrą symfoniczną na proscenium.

Na pewno naszym wyróżnikiem jest także działalność teatralna, czyli Białołęckie Zagłębie Teatralne, w ramach którego działają znane i nagradzane w całym kraju grupy teatralne: Zespół Teatru 13, Kompania Teatralna Mamro, Teatr Działań Twórczych. BOK jest jednym z nielicznych ośrodków kultury w Polsce, który od początku do końca sam produkuje przedstawienia teatralne – na swoim koncie mamy już kilkaset premier. Od 18 lat organizujemy także ogólnopolski Festiwal Teatralny GARDEROBA – jedno z najważniejszych wydarzeń teatru niezależnego, offowego i nieinstytucjonalnego w Polsce.

– Plany rozwoju BOK?

– Białołęka to najmłodsza dzielnica Warszawy, z największym przyrostem naturalnym. Oczywiste jest zatem, że oferta dzielnicowego ośrodka kultury za punkt honoru stawia sobie zbudowanie oferty tak dla dzieci, jak i ich rodziców. Stąd wprowadzone w ostatnim czasie nowości m.in. cykl „Wychodzę z rodzicami”, przeznaczony dla tych z rodziców, którzy chcieliby wybrać się do kina, na koncert lub do teatru, ale nie mają możliwości pozostawienia dziecka w domu, pod opieką innej osoby. Za sprawą budowy nowej placówki BOK, rozwija się także oferta sekcji artystycznych na Zielonej Białołęce. Najważniejszą nowością dla rodziców i ich dzieci, będzie współpraca Białołęckiego Ośrodka Kultury z warszawską sceną dla dzieci – Teatrem Bajem. Ze względu na remont macierzystej sceny przy ul. Jagiellońskiej, związanej z programem rewitalizacji Pragi, Teatr Baj, jeden z najważniejszych teatrów lalkowych w Warszawie, zagości w placówkach BOK przy ul. van Gogha 1 i Głębockiej 66. Spektakle, tak jak miało to miejsce do tej pory, grane będą w weekendy oraz w tygodniu – z przeznaczeniem dla szkół i przedszkoli.

Placówka przy Głębockiej 66 doczeka się swojego własnego cyklu teatralno-muzycznego, opartego o piosenkę musicalową, z udziałem aktorów warszawskich scen muzycznych. Jest to odpowiedź na rosnącą popularność tego gatunku w naszym kraju. Pozwoli on również w nowy sposób zaprezentować możliwości techniczne naszej sali widowiskowej przy ul. Głębockiej.

Wśród planów ośrodka na kolejne miesiące nie mogło zabraknąć także premiery teatralnej. Współfinansowany ze środków Funduszu Animacji Kultury WPEK spektakl zagości na deskach BOK-u późną jesienią 2017 r. Przedstawienie inspirowane dziełami Szekspira, w reżyserii Anety Muczyń, połączy aktorów Białołęckiego Zagłębia Teatralnego z różnych zespołów. Więcej godzin ma zyskać również Kino na boku, które oprócz regularnego repertuaru realizować będzie przeglądy filmowe. Przypomnijmy, że w ostatnim roku w Kinie na boku zrealizowano cykle Kina dla kobiet i Kina bez barier, oba z konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u”.

W przyszłym roku chcemy także zorganizować przegląd białołęckich twórców, ukazujący bogactwo białołęckich inicjatyw w dziedzinie sztuki.

Szczególnie zapraszam na inaugurację naszego nowego sezonu artystycznego – 9 września 2017 zapraszamy na koncert Michała Urbaniaka ze swoim projektem Urbanator. Urbaniak na nasz koncert przyleci specjalnie z Nowego Jorku. Koncert będzie częścią Białołęckich Wieczorów Jazzowych – cyklu kwartalnych koncertów odbywających się w Białołęckim Ośrodku Kultury od stycznia 2016 r. Do tej pory na Scenie BOK-u zagrali: Włodek Pawlik Trio, Vein feat. Greg Osby, SMOLIK / KEV FOX, Urszula Dudziak, Stanisław Soyka i ostatnio, w ramach 20. urodzin Białołęckiego Ośrodka Kultury, Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu.

– Wspólne działania z mieszkańcami – skąd pomysł i czy jest nim zainteresowanie (jakie inicjatywy już udało się zrealizować, a co jest w planach.

– Pomysł wziął się z życia. Dyrektor takiej instytucji jak BOK dostaje dziesiątki podań, o udział w jakiś wydarzeniach, współorganizację, czy partnerstwo. Każde z tych pism czy wniosków dotyczy innej inicjatywy i innego stopnia zaangażowania BOK. Powodowało to chaos i nie było żadnych procedur, które regulowałyby współpracę. I to jest właśnie konkretny przykład zmiany, którą wprowadziłam ja. Po pierwsze ogłoszony jest termin naboru wniosków, to ułatwia organizację, planowanie naszego kalendarza i obsługę tych wydarzeń mojej załodze. Po drugie wnioski są oceniane i porównywane przez komisję, która składa się z pracowników BOK i przedstawicieli Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego i dopiero potem propozycje trafiają do mojej akceptacji – bo jeśli ja mówię, że słucham głosów opinii lokalnego środowiska, to robię to w praktyce. Dyrektor owszem musi sam podejmować decyzje, bo taka jest jego rola, ale dobrze jeśli słucha przy tym innych. Po trzecie, w konkursie mogą też startować mieszkańcy, bo BOK ma być powszechny i dawać równe szanse. Kolejny konkurs startuje już na początku lipca i będzie uzupełnieniem edycji z początku roku 2017.

 

 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content