Terapia a zaufanie

Poruszany przez nas ostatnio temat terapii manualnych budzi duże zainteresowanie Czytelników. Dlatego dziś postaramy się odpowiedzieć na niektóre Państwa pytania.

Współczesne terapie manualne składają się z diagnozy, którą stawia (lub potwierdza) terapeuta, a następnie na odpowiednio dobranych do konkretnego pacjenta działaniach manualnych, opartych na najlepszych technikach. Dzięki temu terapeuta pracą swoich rąk wykorzystuje naturalne możliwości naszego ciała, mobilizując problematyczne obszary, bądź niwelując przeszkody do ich prawidłowego funkcjonowania, położone niekiedy zupełnie gdzieś indziej. Przypominamy, że ból barku nie musi wcale oznaczać problemów z barkiem. Może być spowodowany dysfunkcją kręgosłupa, urazem łopatki czy mieć źródło w chorobach narządów wewnętrznych. Podobnie z innymi dolegliwościami bólowymi, niesprawnością czy niedowładami. To, co laikowi wydaje się oczywiste, dla specjalisty już takie być nie musi.

Dlaczego warto decydować się na tego rodzaju terapie? Ponieważ proponują działania ukierunkowane na konkretnego pacjenta, uwzględniając jego wiek, płeć, kondycję fizyczną, przebyte urazy i inne schorzenia. Szeroko reklamowane „cudowne” łóżka i fotele masujące tego nie robią, mają jednakowy pakiet dla każdego. Jednym może pomogą, innym – niekoniecznie, gdyż nigdy nie jest to działanie celowane w ten konkretny przypadek medyczny.  To trochę tak, jakby jeden i ten sam fason i rozmiar butów miał ułatwić chodzenie każdemu: kobietom i mężczyznom, z płaskostopiem i bez, noszącym rozmiar 36, 40 i 46 – każdy przyzna, że to po prostu niemożliwe. Podobnie rzecz ma się z rozmaitymi pomysłami „dla każdego”. Dla każdego, czyli w zasadzie dla nikogo.

Dbając o swoje zdrowie, działaj szybko, lecz rozsądnie. Nie ufaj “podwórkowym terapeutom”, zawsze lepiej i bezpieczniej zwrócić się do placówek, które mają określoną, dobrą renomę, które podlegają kontrolom organów nadzorczych i działają w pełni jawnie. Taki właśnie jest BORAMED, dbający ściśle o procedury, jakość świadczonych usług i wysokie kwalifikacje personelu, w tym osteopatów. O zaufaniu pacjentów do terapeuty i jego metod rozmawiamy ze znanym osteopatą panem Andrzejem Jędrzejewskim.

– Wiele osób waha się, jakiego terapeutę wybrać. Oczywiście, zawsze pomocne są panie w rejestracji, świetnie zorientowane w specjalizacjach każdego z zatrudnionych w BORAMEDzie fizjoterapeutów i potrafią właściwie skierować pacjenta. Co jednak, gdy taka informacja pacjentowi nie wystarcza?

Każdy pacjent ma prawo poprosić terapeutę o okazanie zgody na wykonywanie zawodu. To ludzka rzecz. W końcu w jego ręce oddają swoje zdrowie. Oczywiście, poważne placówki szczegółowo sprawdzają kwalifikacje kandydatów przed ich przyjęciem do pracy i dlatego można ufać informacjom rejestratorki – mówi Andrzej Jędrzejewski. – Ale to nie wszystko. Warto wiedzieć, że od tego roku fizjoterapeuci, wzorem innych grup zawodowych, muszą posiadać zgodę na wykonywanie zawodu, która wydawana jest przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.  Powstał Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, dostępny dla każdego zainteresowanego.

– Czy terapie manualne budują jakąś szczególną więź pacjent – terapeuta? Jest to przecież bliski i codzienny kontakt?

– Tak, ale ma to swoje dobre i złe strony. Istnieje więź terapeuty z pacjentem: pacjent ufa  terapeucie, że ten pozbawi go bólu, nie boi się nowych rozwiązań, które przyspieszą jego powrót do codziennej egzystencji bez cierpienia – wyjaśnia Andrzej Jędrzejewski. – Najlepszym rozwiązaniem jest poddać się terapeucie z pełnym zaufaniem, on sobie świetnie poradzi. Nie należy  pomagać mu, bo kiedyś to mi robił X. Ten X może stosował inną technikę, a terapeuta Y na inną. To nie jest takie proste dla laika. Inny problemem są pacjenci korzystający bezkrytycznie z porad „wujka Google”.  To dzisiaj nierzadkie, a często wręcz szkodliwe. Po pierwsze, osoby umieszczające tam rozmaite, nieraz szokujące informacje, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za publikowane materiały. Jeśli ktoś ma odwagę z nich korzystać, robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Po drugie, strony przeznaczone dla zawodowych fizjoterapeutów mają treści, które nie do końca zrozumie laik, naprawdę nie warto narażać swojego zdrowia. Zamiast ryzykować – porozmawiajmy z fizjoterapeutą.  Po prostu – zaufajmy specjalistom i pozwólmy im wykonywać ich pracę, korzystajmy z ich wiedzy i ich doświadczenia!

Każdy osteopata jest zobowiązany do ustalenia przyczyn dolegliwości przed rozpoczęciem terapii. To powoduje o wiele większą skuteczność jego działań. Warto dać sobie czy bliskim tę szansę.


Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Bezpłatnie konsultacje do Pana Andrzeja Jędrzejewskiego Cię w dniach  6-18.12.2018, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona.
Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o liczbie miejsc.


Boramed Centrum Medyczne
Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

Boramed REHABILTACJA
Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77

http://www.boramed.pl/

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content