Trwa wycinka chorych drzew

Trwa inwentaryzacja drzew w stolicy. W trosce o bezpieczeństwo, drzewa zainfekowane grzybami bądź suche muszą być usunięte. Jednak wycinka jest ostatecznością. W planach są nasadzenia zastępcze. Miasto tej jesieni posadzi blisko 7 tys. drzew.

Wnioski o usunięcie drzewa zbiera kilkanaście miejskich instytucji. Mieszkańcy mają dostęp do serwisu Wiem o wycince, gdzie mogą sprawdzić diagnozę drzew wyznaczonych do ścięcia. Obecnie trwa pierwszy etap projektu cyfrowej bazy wycinek dla całego miasta. Do pilotażu zgłosiło się osiem dzielnic. Dodatkowo trwają prace nad Polityką Ochrony Drzew, w której będą spisane standardy zabezpieczenia roślin przed uszkodzeniami czy złamaniem.

Więcej przyulicznych drzew

Wiosną stolica wzbogaciła się o ponad tysiąc nowych przyulicznych drzew – najwięcej pojawiło się na Białołęce, Mokotowie i w Śródmieściu. Każda sadzonka jest objęta trzyletnią gwarancją pielęgnacyjną. Jesienią miasto planuje zainwestować w następne 7000 drzew, z czego 2765 wskazali burmistrzowie dzielnic.

Standardy warszawskich ogrodników

Od kwietnia do października przyuliczne drzewa podlewane są dwa razy w tygodniu, rano lub wieczorem. W gorących i bezdeszczowych porach rośliny podlegają szczególnej obserwacji, a w razie potrzeby są opiekunowie nawadniają je częściej. Przy niektórych pniach ogrodnicy zamontowali treegatory, czyli gumowe worki o pojemności 50 litrów, z których powoli sączy się woda chroniąca rośliny przed suszą. Przyuliczne szpalery w misach pielone są z chwastów dwa razy w miesiącu. Dodatkowo specjaliści cyklicznie sprawdzają, czy roślina stabilnie trzyma się w ziemi oraz usuwają połamane czy obumarłe gałęzie, zniszczone m.in. przez silny wiatr. W przypadku infekcji grzybami lub innymi szkodnikami stosowane są bezpieczne opryski, tak by drzewo jak najszybciej wróciło do zdrowia. W trosce o jakość zieleni ogrodnicy co roku formują gałęzie, by korony z liśćmi były estetyczne oraz mogły się równomiernie rozwijać. Prace prowadzone są według ustalonych Standardów kształtowania zieleni Warszawy.

 

 

 

Źródło: Urząd Miasta

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content