Z OSTATNIEJ CHWILI

Trzy medale reprezentacji Polski

Dwa srebrne i jeden brązowy medal zdobyli w sobotę reprezentanci Polski w mistrzostwach świata seniorów w Sarasocie. Na drugim stopniu podium stanęły czwórka bez sterniczki i czwórka podwójna kobiet. Trzecie miejsce w rywalizacji parawioślarzy zajęła dwójka mix Startu Szczecin Jolanta Majka i Michał Gadowski.

Maria Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia), Monika Ciaciuch (RTW LOTTO Bydgostia), Joanna Dittmann (RTW LOTTO Bydgostia) i Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) w czwórkach bez sterniczki uzyskały czas 6.34,25. Wygrała Australia 6.33,58. Trzecia była Rosja 6.34,67.

Podopieczne trenera Jakuba Urbana i Michała Kozłowskiego dały pokaz skutecznej jazdy. Rozwiązały znakomicie wyścig pod względem taktycznym, pięknie technicznie wiosłowały. Po 500 m zajmowały trzecie miejsce. Następnie przesunęły na drugą pozycję i odparły na ostatnich metrach atak Rosjanek.


 Wygrały Australijki, które przesuwały z szóstego miejsca po 500 m na coraz wyższe pozycje. Na półmetku płynęły jeszcze na piątej pozycji. Długo na czele znajdowały się Holenderki. Jeszcze po 1500 m były na pierwszej pozycji i nie wytrzymały tempa na ostatnich metrach.

– Dziękuję za trenerom za dobre przygotowywanie. Medal dedykuję mojej siostrze Ani, która trzymała cały czas za nas kciuki
 – powiedziała Maria Wierzbowska. Jej siostra Anna na ostatnim etapie przygotowań miała wypadek w czasie jazdy na rowerze. W ostatniej chwili zastąpiła ją w osadzie Olga Michałkiewicz.

W tym roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski wprowadził czwórki bez sterniczki do programu igrzysk w 2020 roku w Tokio.

Drugi srebrny medal zdobyły w czwórce podwójnej Katarzyna Zillmann (AZS UMK Energa Toruń), Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz), Maria Springwald (AZS AWF Kraków) i Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa) 6.17,71. Wygrała Holandia 6.16,72, trzecia była Wielka Brytania 6.19,93.

 Polki prowadziły bardzo długo. Wyścig został rozstrzygnięty na ostatnich 150 m. Atak holenderskiej osady nie został odparty. Inne rywalki nie liczyły się.

– Zrobiłyśmy wszystko co w naszej mocy. Końcówka kosztowała bardzo dużo sił. Liczyła się dyspozycja dnia
 – powiedziała po biegu Katarzyna Zillmann. Marta Wieliczko dodała, że był to ogromny wysiłek.

Dwójka mix Startu Szczecin Jolanta Majka i Michał Gadowski zajęła trzecie miejsce w rywalizacji parawioślarzy. Pewne zwycięstwo odniosła Holandia 8.11,00. Biało-czerwoni stoczyli twardą walkę z Ukrainą, która uzyskała czas 8.28,71. Wynik Majki i Gadowskiego 8.29,77.

– Do drugiego miejsca zabrakło naprawdę niewiele, ale brązowy medal też jest sukcesem – powiedział po wyścigu Michał Gadowski. Jolanta Majka dodała, że “jej partner mocno wspierał, szczególnie na finiszu.”


 Dwójki podwójne wagi lekkiej zajęły czwarte lokaty. Joanna Dorociak (WTW Warszawa) i Weronika Deresz (WTW Warszawa) po 500 m prowadziły, ale później musiały ustąpić pola rywalkom.

Wygrała Rumunia (Ionela-Livia Lehaci/Gianina-Elena Beleaga) 6.55,88, która była trzecia po 500 m, ale następnie wyszła na czoło i na finiszu obroniła się przed atakami Nowej Zelandii 6.56,09 oraz USA 6.56,38.
 
W rywalizacji mężczyzn pewnie wygrali Francuzi Pierre Houin i Jeremie Azou 6.13,10, którzy prowadzili od startu do mety. Drugie miejsce zajęły Włochy 6.15,15, a trzecie Chiny 6.15,40. Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica) uzyskali czas 6.15,94.
 
Piąte miejsce w czwórce podwójnej mężczyzn zajęli Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa), Dariusz Radosz (RTW LOTTO Bydgostia), Adam Wicenciak (KW04 Poznań) i Wiktor Chabel (Posnania Poznań) 5.48,25. Wygrał zdecydowany faworyt Litwa 5.43,10 przed Wielką Brytanią 5.45,03 i Estonią 5.45,32.

Źródło: www.pztw.pl