Warto wiedzieć – Kicz

kiczKażdemu zdarza się krytykować. Ale czy wiesz, co w istocie oznaczają określenia, jakich używasz?

Kicz to słowo pochodzenia niemieckiego (Kitsch), używane od ok. połowy XIX w. Oznacza sztukę lichą, bez wartości artystycznej, „niskich lotów”, jeśli można tu użyć słowa „sztuka”. To – zdaniem znawców – wiele przedmiotów i dzieł popularnych i obecnych w naszych domach, bowiem gusta się zmieniają. Cóż, jak mówią – nie to jest ładne, co jest ładne, ale to, co się komu podoba. Kiczami nazywano też wiele wczesnych dzieł dziś wybitnych artystów (malarzy, kompozytorów), gdy byli jeszcze całkiem nieznanymi nowatorami…

Kiczami są bohomazy, nieudolne obrazy i rysunki, w których nie ma wartości estetycznych. To ciekawe słowo – początkowo, w językach wschodnich Słowian oznaczało malarza ikon, który czasem był artystą, a częściej – żarliwym rzemieślnikiem; estetyka jego dzieł jeżyła włos na głowie. Wielu krytyków bohomazami nazywało pierwsze rysunki Nikifora Krynickiego i innych malarzy – dziś cenionych odkrywców nowych technik i nowego spojrzenia.

Ciekawska

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content