6. urodziny żyrafy Malawi z warszawskiego ZOO

6. urodziny żyrafy Malawi z warszawskiego ZOO

W czwartek, 26 stycznia 2023 roku najmłodsza z żyraf mieszkających w stołecznym ogrodzie zoologicznym obchodziła swoje urodziny. Malawi, bo tak właśnie brzmi imię tej eleganckiej młodej damy, skończyła 6. rok życia.

Żyrafa Malawi z warszawskiego ZOO

Żyrafa Malawi urodziła się 26 stycznia 2017 roku i przyjechała do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie z ZOO w Liberec’u w Czechach. W tym samym czasie przybyły do stolicy Polski inne dwie samice: siostra Malawi, urodzona 29 lipca 2015 roku Anastazja (również z Liberec’a), oraz urodzona 9 października 2013 roku Justyna (z czeskiej Pragi).

Wszystkie trzy samice przyjechały do Polski jesienią 2018 roku. Do pustych i świeżo wyremontowanych boksów najpierw trafiła dorosła żyrafa Justyna, a tydzień później Anastazja i MalawiIch adaptacja w nowym domu nie była łatwa. Niestety, w lipcu 2018 roku zmarła 21 letnia Lissy (była najstarszą żyrafą w Europie!), której obecność ułatwiłaby zadomowienie się nowo przybyłych panien.

Po kilku dniach zwierzęta oswoiły się z boksami i opiekunami, jednak nadal nie wypuszczano ich na wybieg ekspozycyjny. Pawilon był zamknięty, ale żyrafy mogły dowolnie wychodzić na tylny wybieg. W każdej jednak chwili mogły się schować się w budynku w stresujących sytuacjach.

Malawi, najodważniejsza i od samego początku najbardziej ciekawa otoczenia z całej trójki, najchętniej wychodziła na wybieg, badając nowe mieszkanie. Jej opiekunowie mówią, że zachowuje się jak mały szczeniaczek. Malawi łatwo rozpoznać, gdyż jest mniejsza od innych żyraf w warszawskim ZOO.

W 2021 roku do samic dołączył samiec imieniem Karim.

Żyrafy północne (żyrafy Rotshschilda)

Malawi i jej towarzysze z ogrodu zoologicznego w Warszawie to żyrafy północne (Giraffa camelopardalis) dawniej zwane żyrafami Rotshschilda – według współczesnej klasyfikacji jeden z trzech gatunków żyraf, żyjących obecnie na Ziemi. Dodajmy, że jest to gatunek żyraf najbardziej zagrożony wyginięciem (w naturze pozostało niewiele ponad 5 000 osobników). Przedstawiciele tego gatunku cechują się:

  • ostro zarysowanymi i nieregularnymi plamami na kremowym tle,
  • białymi nogami,
  • wzrostem do 6 metrów.

Pozostałe dwa gatunki to:

  • żyrafa masajska (Giraffa tippelskirchi),
  • żyrafa południowa (Giraffa giraffa).

Ojczyzną wszystkich trzech gatunków żyraf jest Afryka. Na wolności zwierzęta te żywią się liśćmi akacji. W stołecznym ZOO natomiast w okresie wiosenno-letnim dostają codziennie dowożoną świeżą trawę, a w okresie jesienno-zimowym siano. Dodatkowo czasami dostają gałązki do skubania.

Pożywienie podawane jest żyrafom w koszach umieszczonych na wysokości ich głów, po to by mogły żerować tak jak w naturze. Co ciekawe jedzenie zajmuje tym zwierzętom bardzo dużo czasu. Pobieranie pokarmu ułatwiają im niezwykle długie języki (ok. 50 cm długości).

/JPN/

Źródło i foto: Warszawskie ZOO



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content