Agnieszka Kobus-Zawojska najlepszym Sportowcem Warszawy 2021

Warszawiacy i kapituła plebiscytu zdecydowali, kto otrzyma warszawskie wyróżnienia sportowe za rok 2021. Najlepszym Sportowcem Warszawy 2021 została wicemistrzyni olimpijska Agnieszka Kobus-Zawojska, a Najlepszym Sportowcem Niepełnosprawnym 2021 paraolimpijczyk Adrian Castro. Sportowców uhonorowano podczas uroczystej 22. Gali Mistrzów Sportu Warszawy.

O Agnieszce pisaliśmy przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Srebrna prażanka

Podczas 22. Gali Mistrzów Sportu Warszawy przyznano 11 wyróżnień w 7 kategoriach. Pośród zgromadzonych gości znalazło się wielu wybitnych sportowców, trenerów, przedstawicieli władz miasta oraz członków kapituły plebiscytu.

Najlepszym Sportowcem Roku została wybrana Agnieszka Kobus-Zawojska. Warszawianka była w drużynie wioślarek, które w rywalizacji czwórek podwójnych wywalczyły pierwszy medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Kobus-Zawojska ma na swoim koncie wiele tytułów. Była mistrzynią świata i Europy, a także brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio z 2016 r. Od 2018 r. otrzymuje olimpijskie stypendium sportowe m.st. Warszawy, a także jest wielokrotną laureatką nagrody sportowej m.st. Warszawy. Drugie miejsce w tej kategorii zajął lekkoatleta Dariusz Kowaluk, a trzecie szpadzistka Magdalena Piekarska-Twardochel.

W kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku zwyciężył Adrian Castro – szermierz uprawiający szermierkę na wózkach, srebrny medalista Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Czterokrotnie wygrał też klasyfikację generalną Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła lekkoatletka Magdalena Dąbrowska, a trzecie pływak Kamil Otowski.

Decyzją internautów w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec Roku wygrał Michał Nalewajek, który na co dzień jest zawodnikiem IKS AWF Warszawa i rywalizuje w szermierce na wózkach. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janerio w 2016 zdobył srebrny medal w rywalizacji drużynowej we florecie oraz brązowy w szpadzie – także w rywalizacji drużynowej.

Tytuł Trenera Roku przyznano Andrzejowi Wołkowyckiemu z AZS AWF. Na co dzień trenuje lekkoatletów, w tym naszego mistrza olimpijskiego Dariusza Kowaluka, który zdobył złoty medal na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Z kolei Sportową Osobowością Roku został pływak i olimpijski medalista – Paweł Korzeniowski.

Statuetkę dla Sportowej Drużyny Klubowej Roku odebrała AZS UW Waterpolo, która jest ekstraklasową drużyną piłki wodnej. Powstała w 2013 roku z inicjatywy kilku zawodników, trenera Marka Bednarskiego oraz dzięki pomocy AZS UW. Już w 2014 roku drużyna zadebiutowała w I lidze Mistrzostw Polski Seniorów, zajmując 3. miejsce. Od tego czasu zanotowali wiele sukcesów, takich jak zwycięstwo w Pucharze Polski 2021.

Sportową Imprezą Roku internauci wybrali cykl ogólnopolskich zawodów pływackich przeznaczonych dla najmłodszych – „Od Młodzika do Olimpijczyka”, których organizatorem jest AZS Warszawa. W takcie ostatniej edycji w pięciu etapach eliminacyjnych i wielkim finale wzięło udział tysiące uczestników.

22. Gala Mistrzów Sportu Warszawy odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki, a jej gospodarzami byli dziennikarze Piotr Sobczyński i Dariusz Szpakowski. /um/ 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content