Bezpłatne badania mammograficzne w Wawrze

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Aby wykryć go jak najszybciej, należy się regularnie badać. Taką możliwość dają cykliczne akcje przeprowadzane przez urzędy dzielnic. Tym razem specjalny Mammobus będzie do dyspozycji kobiet w wieku 50-69 lat (roczniki 1972-1953) na parkingu za budynkiem wawerskiego urzędu.

Najczęściej na raka piersi chorują kobiety po pięćdziesiątym roku życia, ale zdarzają się przypadki pań, które choroba dotknęła we wcześniejszym wieku, dlatego jest to jedno z najważniejszych badań przesiewowych. Zaleca się, aby kontrolne badania mammograficzne były wykonywane co roku bądź co dwa lata, w zależności od wieku, a także indywidualnego stanu zdrowia.  

Kiedy powinno się wykonać badanie?

Jest co najmniej kilka sytuacji, w których badanie jest wskazane. Jakie?

  • wyczucie guzka w samobadaniu piersi,
  • rozpoczęcie i trwająca terapia hormonalna,
  • wyraźna zmiana wielkości gruczołów,
  • bóle piersi,
  • przynależność do grupy zwiększonego ryzyka raka sutka (np. kiedy rak sutka wystąpił u innej osoby w rodzinie),
  • objaw tzw. skórki pomarańczowej,
  • podejrzenie zmiany w sutku: wciągnięcie brodawki lub skóry, guz, torbiel, asymetria, wyciek z brodawki.

Jak przygotować się do badania?

W dniu badania warto ubrać się w dwuczęściowy strój, tak aby móc w łatwy sposób rozebrać się jedynie od pasa w górę. Przed badaniem nie należy używać kremu, dezodorantu, balsamu czy talku w górnej części ciała. Warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań, jeśli były takie wykonane. Przed samym badaniem należy wypełnić ankietę, która pozwoli lekarzom dokonać pełniejszej oceny zdjęć. Samo badanie trwa około 20 minut. W tym czasie wykonywane są cztery projekcje (zdjęć rentgenowskich) – po dwie na każdą pierś.

Kiedy odbędą się badania?

W najbliższym czasie w Wawrze zaplanowano dwa terminy badań mammograficznych: 9 lutego oraz 4 marca w godz. 9:00 – 17:00. Wszystkie chętne kobiety, które chciałyby skorzystać z tej możliwości, proszone są o zarejestrowanie się pod numerami telefonów: (58) 767 34 55 lub (58) 767 34 77. Mammobus, czyli mobilna pracownia mammograficzna, stanie w wyznaczonych terminach na parkingu za budynkiem Urzędu Dzielnicy Wawer przy ul. Żegańskiej 1. /MK/

Źródło/Fot. UD Wawer 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content