Darmowa komunikacja miejska dla ukraińskich uchodźców

Darmowa komunikacja miejska dla ukraińskich uchodźców

Decyzją Rafała Trzaskowskiego od lutego 2022 roku uchodźcy z Ukrainy mogą podróżować komunikacją miejską za darmo! Zarządzeniem Prezydenta Warszawy od 15 kwietnia 2022 zmieniają się zasady, na jakich obywatele Ukrainy mogą to robić! (Artykuł zaktualizowany 13 kwietnia 2022 roku)

Uchodźcy z Ukrainy w Warszawie jeżdżą za darmo

13 kwietnia 2022 roku Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowki wydał nowe zarządzenie, zgodnie z którym o 15 kwietnia tego roku z darmowej komunikacji mogą korzystać obywatele Ukrainy, którzy:

  • przybyli do Polski – w związku z wojną rozpoczętą przez Rosję przeciwko Ukrainie – 24 lutego lub później,
  • dotarli do Polski legalnie,
  • posiadają dokument poświadczający przybycie do Polski 24 lutego lub później.

Podczas kontroli biletowej należy okazać dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie oraz przybycie do Polski po 24 lutego tego roku.

Zarządzenie to zmienia wcześniejsze zasady, wprowadzone 26 lutego tego roku, według których wszystkie osoby posiadające ukraiński paszport mogły nieodpłatnie korzystać z Warszawskiego Transportu Miejskiego w granicach strefy 1 i 2.

Dodatkowo, zgodnie z nowym rozporządzeniem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, bezpłatne przejazdy będą obowiązywały tylko do 31 maja 2022 roku!

Przypomnijmy jeszcze, że od soboty, 26 lutego, obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z pociągów PKP InterCity (czyt. Szpital na Narodowym będzie przyjmował rannych z Ukrainy). Dotyczy to przejazdów drugą klasą w wagonach z miejscami do siedzenia pociągów TLK i IC. Uchodźcy z Ukrainy mogą nieodpłatnie rezerwować przejazd, a nawet podróżować bez rezerwacji miejsca.

Obywatele Ukrainy, którzy zakupili już bilet na podróż PKP InterCity, mogą go zwrócić lub wymienić na nieodpłatną rezerwację miejsca.

Źródła: ZTM Warszawa, Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy, WKD, PKP InterCity

Zdjęcie: Miasto Stołeczne Warszawaerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content