Jak minął rok Warszawo?

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

To był dla nas wszystkich trudny rok – ponownie pod znakiem pandemii. Przepełniony troską o zdrowie, kolejnymi obostrzeniami i niepewnością, ale z drugiej strony ten rok przyniósł nam szczepionki, które dały nadzieję, że koniec pandemii nadchodzi. Robimy, co możemy, aby go przyspieszyć – organizujemy miejskie punkty szczepień, w których Warszawa okazała się liderem i zdobyła nawet nagrodę w rządowym konkursie dla najlepiej zaszczepionych miast.  Odzyskaliśmy dla miasta Szpital Południowy, który służy teraz leczeniu pacjentów chorych na COVID, ale po zakończeniu pandemii będzie zapewniał bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom południowej części Warszawy.

Jednocześnie w ciągu ostatniego roku zrobiliśmy ogromne postępy na drodze do przemiany Warszawy w miasto idealne do życia, a nie tylko do pracy. Pełną parą ruszyła budowa Nowego Centrum Warszawy, bo stolica zasługuje na centrum na miarę XXI wieku. Będzie więcej przestrzeni dla pieszych i rowerów. W przyszłym roku będziemy mogli sobie przysiąść na odnowionym Placu Pięciu Rogów. Konsekwentnie też zazieleniamy miasto, także po prawej stronie Wisły, czego przykładem jest „rozbetonowana” ulica Stalowa. Posadziliśmy setki tysięcy nowych drzew i krzewów. Podpisaliśmy niedawno umowę na budowę mostu pieszego na Pragę, który rozpocznie proces przyjaznych i zielonych przemian na Pradze.

Realizujemy kolejne inwestycje, mimo iż systematyczne obcinanie funduszy dla Warszawy przez rząd nam w tym nie pomaga – tylko tzw. „Polski Ład” uszczupli budżet Warszawy o ok. miliard złotych rocznie. Za taką kwotę moglibyśmy wybudować 15 nowych szkół lub wydłużyć linię metra o 3 km. Zamiast tego robimy co w naszej mocy, aby fatalne w skutkach decyzje rządu nie uderzyły w mieszkańców.

Nie poddajemy się jednak i robimy swoje – projektujemy trzecią linię metra, rozwijamy sieć tramwajową, kontynuujemy program rewitalizacji Pragi, który właśnie wchodzi w kolejny etap. W przyszłym roku będziemy wszyscy spacerować po coraz szerszych chodnikach, korzystać z nowych ścieżek rowerowych i cieszyć się coraz bardziej zieloną Warszawą. I mam wielką nadzieję, że będziemy mogli już zapomnieć o maseczkach. Tymczasem składam Państwu najlepsze życzenia świąteczne  – zdrowia, spokoju, radości i spotkań z najbliższymi. Dbajmy o siebie nawzajem!


Agnieszka Kądeja, burmistrz Rembertowa

Był to kolejny trudny rok ze względu na pandemię i obawy o zdrowie i życie mieszkańców, pracowników, bliskich. Mimo tak trudnego czasu m.in. budowaliśmy i remontowaliśmy ulice, doświetlaliśmy przejścia dla pieszych, wykonaliśmy koncepcję rozbudowy szkoły przy ul. Niepołomickiej, tworzymy teren rekreacyjny przy ul. Ilskiego. Rozpoczęła się w końcu budowa drugiej estakady nad ul. Marsa, trwają prace dotyczące budowy tunelu i wiaduktu. Po wielu latach zostały nareszcie uchwalone 2 plany miejscowe: Nowego Rembertowa i Centrum, rozpoczęły się także prace planistyczne na osiedlu Wygoda. Zmieniliśmy zasady parkowania – na mieszkańców zawsze czekają wolne miejsca parkingowe przy Ratuszu. Otworzyliśmy jadłodzielnię, kontynuujemy akcję wymiany książek i ciepłych ubrań. Zaprosiliśmy mieszkańców na RembArt Festiwal – przez 3 miesiące odbywały się koncerty muzyczne, spektakle teatralne i występy kabaretowe. Odbyła się 9. edycja biegu RUNbertów, w którym wzięło udział 600 biegaczy. 6 grudnia Mikołaj zostawił prezenty rembertowskim przedszkolakom, mam nadzieję, że przed Świętami odwiedzi także Państwa.


Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki

Choć pandemia nie daje o sobie zapomnieć, rozwój Białołęki wcale nie zwalnia, więc i nasze działania muszą nadążać za rozbudowującą się dzielnicą. Pozyskaliśmy na potrzeby naszej największej placówki – przy ul. Głębockiej – budynek na filię, w której od września uczy się 500 dzieci. Zaprojektowaliśmy kolejną szkołę przy ul. Świderskiej i rozbudowę podstawówki przy Podróżniczej. Lepsze warunki do pracy zapewniliśmy poradni psychologiczno-pedagogicznej. Realizujemy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Przygotowujemy budowę nowej biblioteki przy ul. Kłosowej, żłobka przy ul. Ku Rzece, pływalni przy ul. Ostródzkiej, modułowego budynku dla policji przy ul. Ruskowy Bród. Dostaliśmy dotację z Urzędu Marszałkowskiego – prawie milion zł na budowę strefy sportu w Parku Picassa. Trwa projektowanie największego terenu zielonego w dzielnicy – Parku Żerańskiego. Budowaliśmy drogi, robili to też z własnych środków inwestorzy prywatni. Wartość umów deweloperskich, które podpisujemy rocznie z nimi to ok. 30 mln zł. Dzięki naszym staraniom w Białołęckim Ośrodku Sportu powstał punkt szczepień powszechnych. Spotykaliśmy się z mieszkańcami na sportowych i kulturalnych imprezach. Bardzo było widać, że tej integracji brakowało.


Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi Południe

W tak trudnym dla nas wszystkich mijającym roku udało się nam utrzymać wysoki poziom realizacji zamierzonych celów. Wiele inwestycji i remontów zostało zakończonych, a kolejne rozpoczęto. Tak jak nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny na Gocławiu, który rozpoczął już swoją działalność, czy sąsiadujący z nim Terminal Kultury Gocław, w którym obecnie trwają odbiory końcowe. Łącznie przyłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej 8 kamienic, a pracę rozpoczęto w 10 kolejnych. Zakończono także rewitalizację 7 budynków – w tym m.in. Rybnej 24 czy Grochowskiej 297. Trzeba wspomnieć o boisku na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, które poddano gruntownej modernizacji. Udało się nam także pozyskać dodatkowe środki na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 215 przy ul. Kwatery Głównej.

Zawsze dużą wagę przywiązujemy do Budżetu Obywatelskiego – z uwagi, iż są to zadania wybrane bezpośrednio przez mieszkańców. W tym roku w jego ramach m.in. posadziliśmy ponad 500 drzew zimozielonych, zapewniliśmy w okresie wakacyjnym bezpłatny wynajem kajaków nad jeziorem Kamionkowskim, a także rozpoczęliśmy budowę Skateparku wraz z Pumptrackiem na Gocławiu.

Mimo trudnej sytuacji samorządów, zwłaszcza wielkich miast, spowodowanej decyzjami rządu skutkującymi zmniejszaniem ich budżetów, patrzymy na przyszły rok z optymizmem. Wierzę, że uda nam się pokonać stojące przed nami trudności, by zapewnić mieszkańcom naszej dzielnicy jak najlepszą jakość życia.


Małgorzata Kwiatkowska, burmistrz Targówka

Upływający rok 2021 był dla Urzędu Dzielnicy Targówek okresem wymagającym. W naszej codziennej pracy często musieliśmy mierzyć nie tylko z ograniczeniami wywołanymi korona wirusem ale także z rosnącymi cenami co w przypadku prowadzonych inwestycji jest sprawą kluczową. Podsumowując jednak mijający rok, jestem zdania, że wiele zamierzonych działań udało nam się wykonać. Wspieraliśmy akcję szczepień przeciw wirusowi COVID-19 uruchamiając Punkt Szczepień Powszechnych w hali OSiR-u przy ulicy Ossowskiego.  Zakończyliśmy modernizację Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych przy ulicy Radzymińskiej. Rozpoczęliśmy modernizację terenów przy ulicy Kołowej. Na część naszych działań udało nam się pozyskać środki z budżetu Marszałka Województwa Mazowieckiego. W Parku Bródnowskim wyremontowaliśmy niecki basenowe – dzięki temu latem woda jest czysta i miło jest tam wypoczywać.  Tuż obok głównej alei w parku powstała fantastyczna fontanna posadzkowa, która okazała się atrakcją nie tylko dla najmłodszych ale też dla nieco starszych. W grudniu  uruchomiliśmy lodowisko pod chmurką, które szybko zyskało setki zwolenników. Kończący się rok zamykamy z poczuciem dobrze wypełnionych zadań, które realizowaliśmy dla dobra naszych mieszkańców.


Marian Mahor, burmistrz Wesołej

Trudny, ale owocny rok dla Dzielnicy. Na medal spisała się oświata – egzaminy  ósmoklasistów to 4. miejsce w rankingu warszawskich dzielnic. Rozbudowa SP 174 „zgarnęła” cały pakiet nagród architektonicznych: Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, nagrodę „Rzeczypospolitej” oraz nagrodę „Lider dostępności” Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na koniec roku udało nam się podpisać umowę na budowę pierwszego w dzielnicy publicznego liceum ogólnokształcącego, które działa już od 3 lat w budynku  SP 385. Wyróżnienie otrzymał także Urząd Dzielnicy – „Miejsce Przyjazne Seniorom”, co świadczy o życzliwości i empatii naszych pracowników.

Latem sprawdziły się wybudowane  2 tężnie. Wiele nowych dróg uzyskało wreszcie nawierzchnie i oświetlenie. Tradycyjnie na wysokim poziomie utrzymała się oferta kulturalna dzielnicy. Tu odnotować należy zwłaszcza projekt „Kino Pogodna” w Ośrodku Kultury oraz prestiżową Nagrodę Kierbedzia dla Biblioteki Publicznej.

Jak widać pomimo pandemii Wesoła rozwija się prężnie i tętni życiem.


Ilona Soja-Kozłowska, burmistrz Pragi Północ

Kończymy kolejny trudny rok w cieniu pandemii. Mimo wielu przeciwności zrealizowaliśmy kilka dużych inwestycji: boiska na Golędzinowie, Dom Kultury w Pałacyku Konopackiego, zadaszenie boiska przy ulicy Szanajcy, za chwilę uruchamiamy grotę solną. Przed zimą podłączyliśmy 204 mieszkania do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz wyremontowaliśmy 127 lokali, a ponad 650 rodzin otrzymało propozycję mieszkaniową. W planach mamy przywrócenie kolejnych budynków, m.in. Brzeską 5. Dla poprawy komfortu życia mieszkańców oddaliśmy do użytku już drugą tężnię, a 7 budynków doposażyliśmy w windy. W 2021 roku odbyła się też pierwsza edycja konkursu „Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic”, którego uczestnicy zaprezentowali swoje wokalne umiejętności przed kilkoma pokoleniami prażan. Pamiętajmy też, że co czwarty mieszkaniec Pragi-Północ jest seniorem. Z myślą o nich uruchomiliśmy kolejny Uniwersytet Trzeciego Wieku na Pradze-Północ, gdzie mogą realizować swoje pasje i poszerzać horyzonty. Przy ulicy Siedleckiej rozpoczęliśmy cykl mini pikników sąsiedzkich. W milej atmosferze, w oparciu o przyjacielskie relacje, wspólnie z mieszkańcami omawiamy rozwój okolicznych osiedli. Mijający rok był także trudny dla nas wszystkich, ponieważ w czerwcu ponieśliśmy wielką stratę, odszedł nasz przyjaciel Dariusz Wolke, Zastępca Burmistrza Dzielnicy.


Norbert Szczepański, burmistrz Wawra

Rok 2021 to kolejny rok, w którym musieliśmy dostosowywać się do sytuacji pandemicznej w kraju. Na szczęście jako najbardziej zielona dzielnica mamy możliwość organizacji wydarzeń plenerowych, wykorzystywaliśmy też nasze sceny plenerowe, które znajdują się w trzech lokalizacjach i ta formuła na pewno zostanie z nami na dłużej. Wawerska Plaża Romantyczna przeszła w tym roku modernizację, więc to kolejne miejsce, w którym mieszkańcy mogą spędzać bezpiecznie czas. Ten rok to nie tylko działania kulturalne i programy zdrowia psychicznego, ale także inwestycje drogowe, remonty, doświetlanie przejść dla pieszych i zmiany organizacji ruchu, tak aby wawerskie drogi były bezpieczniejsze nie tylko dla kierowców, ale także dla pieszych. Pandemia to trudny czas dla przedsiębiorców, więc wdrożyliśmy plany polepszenia współpracy z biznesem i uruchomiliśmy Wawerski Integrator Przedsiębiorczości, w ramach którego organizowane są bezpłatne warsztaty dla przedsiębiorców, webinary i spotkania sieciujące. Rozpoczęliśmy też wiele działań, które będziemy kontynuować w kolejnych latach. Przed nami budowa budynku wielofunkcyjnego w Marysinie Wawerskim, czyli nowej siedziby OPS, Specjalistycznej Poradni Rodzinnej i Wawerskiego Centrum Kultury. Rozstrzygnięty został też konkurs architektoniczny na Centrum Aktywności Międzypokoleniowej i jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych inwestycji na kolejne lata. 



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content