Jaki będzie nowy rok szkolny – są wytyczne MEN

Na ten moment wygląda na to, że od września uczniowie powrócą do nauki w szkołach. Taki scenariusz przygotowuje Ministerstwo Edukacji. Czy uda się go wprowadzić w życie, tego dzisiaj na 100 procent pewien nie jest nikt, bo wszystko zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej w kraju, a ta, jak już doskonale wiemy, potrafi być nieprzewidywalna.

Jeśli jednak się uda (mamy nadzieję, że czwarta fala nie uderzy zbyt mocno), nowy rok szkolny rozpocznie się pierwszym dzwonkiem w szkołach i stęsknione za szkolnymi ławkami dzieci zasiądą w nich na dobre. Zanim jednak do tego dojdzie, wszystkie placówki muszą się przygotować do pracy w czasie pandemii.

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały harmonogram przygotowań do nowego roku szkolnego i wytyczne jakie będą obowiązywały w czasie jego trwania.

Zasady bezpieczeństwa

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe już zaczęły dostawać wytyczne przeciwepidemiczne. Znajduje się w nich zbiór rekomendacji z najważniejszymi zasady bezpieczeństwa: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Jak zaznacza MEN, zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione zagadnienia dotyczące organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Aby ułatwić dyrektorom szkół zadanie, otrzymają oni stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Ponadto wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej – łącznie 100 tys. termometrów, rękawiczki, maseczki i płyn dezynfekujący.

Szczepienia w szkołach

Będą też konferencje online dotyczące szczepień nastolatków, bo te, zgodnie z zapowiedziami, będą odbywać się w szkołach, które będą mogły organizować dowóz uczniów do punktu szczepień albo mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły.

W pierwszym tygodniu września będzie prowadzony w szkołach tydzień informacyjny o szczepieniach. Odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze ze zgodą, tak by w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów.

Edukacja kadry

Od 15 sierpnia Ośrodek Rozwoju Edukacji będzie prowadził szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej. Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły. Następnie kuratorzy oświaty będą prowadzili monitoring w zakresie przygotowywanych przez szkoły programów wychowawczo-profilaktycznych, z uwzględnieniem wyników aktualnej diagnozy – informuje Ministerstwo Edukacji i dodaje, że tuż przed końcem wakacji planowane są natomiast spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. 



 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content