Metamorfoza przychodni przy Kickiego

Nowoczesne wnętrza w przyjemnej kolorystyce, dopracowane detale, łącznie z pasującymi do całej reszty obrazkami na ścianach, winda z niebieską okleiną i wyświetlaczem mającym w tle urokliwy krajobraz. Czy tak może wyglądać przychodnia? Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga-Południe udowodnił, że tak. Mało tego, nie mówimy o żadnej nowej inwestycji, a właśnie zmodernizowanej przychodni przy ul. Kickiego 24. W ciągu kilku miesięcy, pamiętająca lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku placówka przeszła wielką metamorfozę.

Zmiany widać już w wejściu, bo teraz do przychodni prowadzą wyremontowane schody wraz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych, a tuż za drzwiami wszystko to, co na pewno zaskoczy pacjentów przyzwyczajonych do starego wyglądu tej placówki.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to funkcjonalna, przeszklona, duża rejestracja, dzięki której dużo wygodniej będzie zapisać się na wizytę do lekarza czy badanie.

Na wprost jest wspomniana już winda, która zaskakuje swoim wnętrzem, bo nie jest tak zimna i surowa jak w większości placówek medycznych. Nadano jej przyjaznego charakteru, dzięki okleinom i kolorowemu wyświetlaczowi.

Na parterze znajduje się też pracownia RTG połączona z przestronnym pokojem przygotowawczym dla pacjentów. Teraz jest on wygodny również dla osób niepełnosprawnych.

Na najniższym poziomie, utrzymanym w kolorach: niebieskim, szarym i pomarańczowym jest też nowość: poradnia dla dzieci zdrowych. Dla maluchów przygotowano trzy gabinety. Pokój w którym pielęgniarka będzie ważyła, mierzyła dzieci, przygotowywała je do badania, kolejny (przechodni) gabinet lekarski i następny już do szczepień najmłodszych. Tutaj również nie brakuje kolorowych obrazków a krzesła i przewijaki są w barwach uwielbianych przez małych pacjentów. Jest też poczekalnia z przewijakiem. Wybudowane zostało specjalne wejście, aby zdrowe dzieci nie miały kontaktu z chorymi pacjentami w przychodni. Drzwi znajdują się z boku przychodni.

Dzieci chore będą natomiast badane na I piętrze. W tym celu zostały przygotowane tam dwa gabinety lekarskie. .

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i uwzględniając rozwój infrastruktury mieszkaniowej w tym rejonie, planujemy w najbliższym czasie uruchomienie poradni dla dzieci zdrowych i chorych – zapowiada dyrektor Ewa Łagodzka i dodaje, że warunki lokalowe są.

I piętro przychodni utrzymane jest w ciepłej beżowo-kawowej kolorystyce. Mocniejsze akcenty znajdziemy w łazienkach, bo tam dodano kolor wrzosowy. Co istotne, na I i II poziomie placówki są toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na korytarzu znajdziemy ponad 20 wygodnych krzeseł, na których można oczekiwać na wizytę do internisty (jest 5 przestronnych gabinetów) czy zastrzyk lub EKG w gabinecie zabiegowym. Miłe wrażenie robi również pokój śniadań czyli miejsce gdzie np. oczekując na badanie poziomu glukozy czy inne można zjeść posiłek. Stół, krzesła i podobnie jak w wielu innych miejscach – obrazek, który sprawia, że pomieszczenie staje się po prostu przytulniejsze. Na tym piętrze jest też punkt pobrań z dwoma stanowiskami.

Zielony kolor dominuje na II piętrze przychodni przy ul. Kickiego 24. Tutaj pacjenci znajdą odnowioną, (a właściwie przeobrażoną, bo to lepsze słowo, biorąc pod uwagę skalę całego remontu) poradnię ortopedyczną oraz reumatologiczną. Przemianę przeszedł też ortopedyczny gabinet zabiegowy. Toalety na tym piętrze zaskakują czerwonymi akcentami.

Oczywiście metamorfozę przeszły też pomieszczenia personelu przychodni, który w końcu ma szatnię, prysznic, nowe wyposażenie.

Uroczyste otwarcie wyremontowanej przychodni przy ul. Kickiego 24, odbyło się 24 stycznia. Jak podkreśla dyrektor Ewa Łagodzka, realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu osób, bez dotacji z Urzędu Miasta, czy poparcia z Urzędu Dzielnicy.

W spotkaniu podsumowującym kilkumiesięczne prace na zaproszenie dyrektor Łagodzkiej wzięli udział m.in.: Wiceprezydent Paweł Rabiej, Dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Paweł Chęciński i Burmistrz Tomasz Kucharski, członkowie Rady Miasta, członkowie Rady Społecznej przy SZPZLO.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tej modernizacji. Bardzo się cieszę, że oddajemy pacjentom nie tylko estetyczną, ale też wygodną, dostosowaną do potrzeb niepełnosprawnych przychodnię. Teraz lepsze warunki będzie miał też nasz personel, który przecież codziennie bardzo ciężko pracuje – mówi dyrektor Ewa Łagodzka.

Zmodernizowana przychodnia w tej części dzielnicy już teraz jest bardzo potrzebna, a za jakiś czas korzystających z niej pacjentów będzie dużo więcej.

Wokół powstają nowe osiedla, na ok. 6-7 tys. mieszkań, a to oznacza, że przybędzie 15-20 tys. mieszkańców. Dlatego jesteśmy szczęśliwi, że remont, na który czekaliśmy kilkadziesiąt lat w końcu udało się przeprowadzić – podsumowuje burmistrz Tomasz Kucharski i dodaje, że doskonale zna tę przychodnię, bo przez 20 lat był jej pacjentem i w pamięci utkwiły mu jej ponure wnętrza, po których dzisiaj nie ma już ani śladu.

Okazuje się, że swoje wspomnienia z placówką przy ul. Kickiego ma również wiceprezydent Paweł Rabiej.

Kiedy studiowałem polonistykę, właśnie tutaj, w okolicy miałem akademik, więc kiedy potrzebowałem zwolnienia (bo byłem chory), ratowałem się właśnie w tej przychodni – opowiadał żartobliwie wiceprezydent podczas spotkania. – Kiedy tu dzisiaj wszedłem to oniemiałem. Dzisiejsza przychodnia w niczym nie przypomina tej z lat 90-tych. Teraz będzie duży komfort nie tylko dla pacjentów, ale też personelu, a przecież wiadomo, że kiedy lekarz nie jest zmęczony to zyskuje na tym chory – podkreśla Rabiej.

Otwarcie nowej-starej przychodni dla mieszkańców planowane jest 31 stycznia.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content