Pierwsza kropla w morzu potrzeb

Osiem mieszkań w nowym budynku komunalnym w Falenicy czeka na lokatorów.

Sytuacja z mieszkaniami komunalnymi w całym mieście jest bardzo zła. Dlatego informacja o każdym nowym budynku cieszy. Szczególnie, kiedy mówimy o takim jak ten – wykonany w energooszczędnej technologii modułowej, dostosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Oczywiście to kropla w morzu potrzeb, bo przy ul. Bambusowej w Wawrze jest zaledwie osiem mieszkań, ale też właśnie patrząc inaczej: osiem osób lub rodzin w końcu otrzyma wymarzony dach nad głową i godne warunki do życia.

Mieszkania są już gotowe i wkrótce zostaną wynajęte nowym lokatorom. Z uwagi na dostosowanie budynku do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, w pierwszej kolejności mieszkania zostaną wskazane rodzinom z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich.

Kolejno będą to rodziny mieszkające już w mieszkaniach komunalnych w innych lokalizacjach, których zły stan nie pozwala już na ich dalsze użytkowanie, a rodzinom tym przysługuje prawo do otrzymania lokalu zamiennego ze strony m.st. Warszawy. W następnej kolejności będą to rodziny oczekujące na zamianę lokalu i poprawę warunków mieszkaniowych, które w prawidłowy sposób użytkowały lokale komunalne i wywiązywały się z obowiązków najemcy. Dzięki temu możliwe będzie pozyskanie i wyremontowanie mieszkań, a następnie przekazanie ich osobom oczekującym na wynajęcie mieszkań komunalnych po raz pierwszy – wyjaśnia Aleksandra Słowińska, rzecznik Urzędu Dzielnicy Wawer.

Dwukondygnacyjny budynek, który już czeka na nowych lokatorów przy ul. Bambusowej, to osiem lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 366,43m2. Jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną, jego ściany wykonano w konstrukcji prefabrykowanej, wypełnionej wełną drzewną.