Piesi z większymi przywilejami, ale z zakazem telefonów na przejściach – nowe przepisy wchodzą w życie

Od 1 czerwca wchodzi w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym , która nadaje jeszcze większe przywileje pieszym. Prezydent podpisał zmiany.

Tych zmian obawiali się kierowcy, którzy doskonale wiedzą jak trudno jest czasem wyhamować w ostatniej chwili, kiedy pieszy wtargnie niespodziewanie na przejście. Z drugiej zaś strony, wiele osób za kierownicą kompletnie ignoruje pasy i pierwszeństwo osób znajdujących się na nich, przez co dochodzi do wielu tragicznych wypadków. I właśnie w trosce o bezpieczeństwo pieszych zaostrzone zostały przepisy.

Od 1 czerwca 2021 r. pieszy na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem – również przed tramwajem, a wchodzący na przejście – przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

Kolejna ważna informacja dla kierujących pojazdami – będą oni zobowiązani do zachowywania szczególnej ostrożności i zmniejszania prędkości przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych.

Jest też zmiana dotycząca pieszych – znowelizowana ustawa wprowadza zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach.

Kolejna istotna zmiana dotyczy prędkości w terenie zabudowanym. Przez całą dobę będzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h, a nie jak teraz nocą dopuszczalny limit to 60 km/h.