Poznajmy flagę Mazowsza!

Od najmłodszych lat znamy flagę Polski, herby naszych miast i miasteczek, a tak naprawdę mało kto wie jaką flagę ma Mazowsze, a ta nie zmieniła się od 2006 roku.

Jak wygląda symbol naszego województwa? Czerwony płat tkaniny o proporcjach 5:8 (kolor czerwony dominuje we wszystkich znakach województwa mazowieckiego), na tym tle, po lewej stronie biały orzeł bez korony, o złotym dziobie i szponach, wzorowany na herbie książąt mazowieckich z dynastii Piastów. Orzeł to artystyczna wizja odwołująca się do historycznych symboli Mazowsza.

Władze Mazowsza chcą, aby flaga na dobre zagościła w życiu mieszkańców, dlatego w najbliższym czasie będzie ona wieszana w wielu miastach i sołectwach.

Dzięki decyzji Sejmiku Województwa Mazowieckiego flaga województwa może być używana bez ograniczeń co do miejsca i czasu, jako symbol służący identyfikacji i promocji województwa mazowieckiego. Jej symbolika nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich (stąd brak korony) i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

/Urząd Marszałkowski/ 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content