Praskie uzdrowisko

Północnopraski plac Hallera stał się idealnym miejscem do odpoczynku dla wszystkich spragnionych ochłody w słoneczny dzień. Została uruchomiona tam tężnia. Jest też plenerowa siłownia, fontanna, ławki i plac zabaw dla dzieci.

Nareszcie mieszkańcy stolicy nie muszą jechać do Konstancina czy Legionowa, aby skorzystać z dobrodziejstw inhalacji solankowej.

Nie mogłem się doczekać otwarcia tężni. W końcu się udało! Od kilku dni przychodzę tu codziennie. Ciągle jest pełno ludzi, przydałoby się więcej ławek. Poza tym jest super – świetnie się tu oddycha i dobrze wypoczywa – mówi mieszkaniec Pragi-Północ pan Stanisław.

Rzeczywiście, tężnia albo inaczej gradiernia świetnie działa na nasze dobre samopoczucie. Jest to konstrukcja z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. To wytwarza przyjazny mikroklimat, pomocny m.in. w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, nadciśnieniu, alergii, nerwicy i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Gradiernia, zlokalizowana pomiędzy ul. Jagiellońską a pętlą autobusową, powstała w ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego. Autorem tego projektu jest Kamil Ciepieńko, radny Pragi-Północ, członek klubu Kocham Pragę, który również bardzo cieszy się, że tężnia została uruchomiona.

Plac w końcu wraca do mieszkańców! Chętnie odwiedzam to miejsce. Szkoda tylko, że dzielnica postawiła tak mało ławek, bo tłum ludzi praktycznie blokuje dojście – stwierdza pan Kamil.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ, zapotrzebowanie na ławki jest monitorowane na bieżąco.

Myślę, że liczba użytkowników w ciągu najbliższych tygodni ustabilizuje się i minie efekt „nowości”. Na spokojnie przeanalizujemy zapotrzebowanie i nie wykluczamy ustawienia nowych ławek – tłumaczy rzecznik prasowy Dzielnicy Praga-Północ Karol Szyszko.
Plac Hallera odżył nie tylko dzięki tężni, ale także dzięki plenerowej siłowni, placu zabaw, fontannie czy niedawno otwartemu barowi mlecznemu. To jednak nie koniec pozytywnych zmian w tym miejscu.

W ramach realizacji w tym miejscu tzw. Centrum Lokalnego, planujemy w tym roku remont lokali użytkowych i ujednolicenie szyldów wszystkich sklepów wokół placu oraz remont chodników wzdłuż budynków, w tym schodków i podjazdów dla wózków. Na kolejne lata zaplanowane jest m.in. uspokojenie ruchu samochodów, postawienie pomnika gen. Hallera czy zmiana lokalizacji pętli autobusowej – podkreśla Karol Szyszko.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content