Radość ze 161

Mieszkańcy Radości walczą o pozostawienie autobusów linii 161 na ulicy Izbickiej.

Linia 161 została uruchomiona w 1965 r. na trasie Izbicka-Cmentarz wzdłuż ul. Izbickiej i ul. Panny Wodnej do Zasadowej. Potem wydłużono ją do Przewodowej, a jeszcze później autobusy linii 161 poprowadzono przez Przewodową, Patriotów i Bysławską do Falenicy. W 1980 r. wprowadzone zostały podjazdy na przystanek Zbójna Góra.

Linia 161 od początku swojego istnienia jest związana z terenem ul. Izbickiej, Kwitnącej Akacji, Cygańskiej, Podmokłej, czyli już od 1965 r. Linia 213 w tych rejonach pojawiła się dopiero w 2009 r. 161 nie jest tak związane z osiedlem Falenica, gdzie według projektu miałoby kursować na odcinku Olecka-PKP Radość. Co bardzo istotne, linia 161 nie stoi w korkach, a przy częstotliwości 30/30/30 ma to szczególne znaczenie – mówią organizatorzy petycji i podkreślają, że po zmianach na odcinku Izbicka-Cmentarz/Zbójna Góra ma kursować linia 242, a to oznacza opóźnienia, bo autobusy będą jeździć aż do Wiatracznej.

W obecnej kadencji samorządowej nie ma Rady Osiedla Radość i dlatego mieszkańcy walczą na własną rękę. Rozmawialiśmy z kolejnymi mieszkańcami – każdy jak mantrę powtarza: 161 jest PEWNYM autobusem, nie spóźnia się jak 213. Nowa linia skazana jest na stanie w korkach – podkreślają autorzy petycji (mieszkańcy i Fundacja Radość dla Ludzi), którą można podpisać
w Centrum Omnibus ul. Izbicka 1, w Studiu Ravella ul. Patriotów 162 (wejście od ul. Izbickiej), w aptece Izbicka 1, kawiarni Maneki-Neko Izbicka 3 i w lokalu Pizza z Radości Patriotów 181.

foto: warszawikia.com