Rusza kampania „Ty też możesz wesprzeć medyków”

Pielęgniarki, ratownicy, lekarze oraz pozostali pracownicy ochrony zdrowia – od miesięcy znajdują się na pierwszej linii walki z koronawirusem. Pandemia zmieniła realia ich pracy, w której wartością jest zdrowie i życie tysięcy pacjentów. Aby uświadomić mieszkańcom wysiłek i poświęcenie pracowników służby zdrowia, rozpoczynamy kampanię „Ty też możesz wesprzeć medyków”.  To ważna inicjatywa, która może pokazać naszą solidarność z nimi.

Każdy z mieszkańców może włączyć się w kampanię poprzez zadeklarowanie wsparcia, udostępnienie informacji czy też wstawienie nakładki „Dziękujemy medykom” na zdjęciu profilowym na Facebooku.

W ramach kampanii mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć trzy spoty z historiami pielęgniarki, ratownika medycznego oraz lekarza, w interpretacji aktorów stołecznych scen teatralnych. Teksty zostały przygotowane na podstawie autentycznych relacji pracowników warszawskich szpitali, przychodni i stacji ratownictwa medycznego. Wymownym tłem dla każdej z nich jest pusta scena teatru. To wyraz wsparcia i solidarności ze strony zamkniętych instytucji kultury i środowiska ludzi teatru, jednej z tych grup, która także ponosi koszty związane z pandemią, ale tym bardziej rozumie wyjątkową rolę i poświęcenie medyków.

Mieszkańcy na różne sposoby wspierają pracowników ochrony zdrowia. Organizowane są akcje społeczne, w pomoc zaangażowanych jest wiele organizacji i firm. 

Warszawa zwraca uwagę na dwa obszary wymagające wsparcia, które zostały wskazane przez samych pracowników ochrony zdrowia i ich samorządy zawodowe. Pierwszym z nich jest możliwość korzystania z miejsc izolacji, w których medycy mogą  odpocząć i spędzić kilka nocy, tak, aby zebrać siły do kolejnego dyżuru, jednocześnie nie narażając bliskich. Na miejskim portalu wolontariatu ochotnicy.waw.pl/medycy można zadeklarować takie wsparcie, wypełniając krótki formularz – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. 

Deklaracje od osób, które dysponują mieszkaniem, domem lub innym lokalem, przekażemy do jednego z warszawskich szpitali, samorządu zawodowego lub organizacji zrzeszającej lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników ochrony zdrowia. Przedstawiciele tych instytucji i organizacji będą kontaktować się indywidualnie z każdą osobą w celu omówienia szczegółów na temat możliwości udostępnienia lokalu.

Kampania „Ty też możesz wesprzeć medyków” została przygotowana we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, Warszawską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”. /um/

Spoty można obejrzeć na profilach społecznościowych m.st. Warszawy: 

– historia ratownika medycznego: https://youtu.be/d5RcFyfo10A;

– historia pielęgniarki: https://youtu.be/xSvENd1Wvuc;

– historia lekarza: https://youtu.be/YItYhdvsu0E.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content