Święta, święta i po świętach. Co zrobić z choinką?
W każdym domu przyjęte są różne zwyczaje dotyczące zarówno strojenia choinki, jak i jej rozebrania. Jedni chcą cieszyć się świątecznym drzewkiem jak najdłużej i dlatego pojawia się ono już na początku grudnia, inni zostawiają to do Wigilii. Porządkowanie bombek i lampek również ma indywidualne terminy. Można zarówno w pierwszą niedzielę po Trzech Króli, jak i niemal miesiąc później – 2 lutego (święto Matki Boskiej Gromnicznej).
Od lat w naszych domach królują naturalne drzewka, wolimy pachnące żywicą iglaki, niż sztuczne, na które moda panowała jakiś czas temu. Plastikowe jodły i świerki służyły przez lata, więc po rozebraniu wędrowały do piwnic i szaf, z żywymi już tak „lekko” nie jest. Co zrobić z drzewkiem, aby nie skończyło życia chwilę po tym jak przestanie zdobić nasz dom?
Tradycyjnie już, kolejny rok, choinki w doniczkach przyjmą od nas Lasy Miejskie, które zasadzą iglaki dając im szansę na drugie życie. Można to zrobić w sobotę 16 stycznia, w godzinach: 9 – 15, w siedzibie Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170a. Pamiętajmy, by dokładnie oczyścić drzewko z pozostałości po świątecznych ozdobach.
– Zebrane drzewka zostaną zasadzone podczas sprzyjających warunków pogodowych. Szanse na przyjęcie się posadzonych drzewek zależą od ich kondycji, stanu korzeni i tego, jak długo choinki przebywały w ciepłym pomieszczeniu. Iglaki wyhodowane bezpośrednio w doniczkach mają dużą szansę zaadaptowania się do leśnych warunków – podkreśla Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu Miasta.
Drzewka, które były ścięte, trzeba oddać do recyklingu. Zostawiamy je w tym samym miejscu gdzie składamy odpady wielkogabarytowe albo możemy zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-u, przy ul. Płytowej 1. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00–20.00 oraz w soboty od godz. 9.00 do 20.00.