Walentynki w DSH
14 lutego 2019, godz. 18:00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Jak mówić o uczuciach i jak je wyznawać? Jakich słów używać? Czy w dwudziestoleciu międzywojennym o miłości mówiono tak jak dziś? Ile słów opisujących zakochanie znamy? Możesz to sprawdzić już w walentynki w Domu Spotkań z Historią, podczas zabawy w alternatywną wersję Bingo.
W święto zakochanych DSH proponuje rozgrywkę inspirowaną kultową grą Bingo. Walentynki to czas miłości, dlatego uczestników zabawy nie będą rozliczani z liczb, lecz ze słów! Gracze otrzymają plansze z hasłami dotyczącymi miłości w dwudziestoleciu międzywojennym oraz inspirowanymi wystawą „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”. Wspólnie sprawdzimy, jak barwnie o uczuciach potrafimy mówić i ile słów związanych z randkowaniem, zakochiwaniem się i kochaniem znamy.
W miłosnym bingo trzeba będzie wykazać się wiedzą. Prowadzący będzie odczytywał nie hasła, które znajdują się na planszy, lecz ich definicje. Zadaniem gracza będzie zakreślenie słowa odpowiadającego przywołanemu wyjaśnieniu. Dla ułatwienia na sali pojawi się tablica z wytłumaczeniem bardziej kłopotliwych terminów. Wygrywa ten gracz, który pierwszy będzie miał zakreślony sekwens/linię/wzór odpowiednio odgadniętych słów. W miłosne bingo można grać w pojedynkę lub w grupie – w końcu co dwie głowy to nie jedna, a co trzy – to nie dwie!
Przewidziany czas jednej rozgrywki to mniej więcej 15 minut (w zależności od liczby osób biorących udział w zabawie i szybkości odgadywania haseł, gra może być nieco krótsza bądź dłuższa). Nie trzeba brać udziału we wszystkich rozgrywkach, można dołączyć w kolejnych rundach. Dla graczy szykujemy upominki i nagrody!
Obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: z.gora@dsh.waw.pl
A po rozgrywce, o godz. 19:30, odbędzie pokaz filmu „ABC miłości” w reżyserii Michał Waszyńskiego. To komedia muzyczna z gwiazdami przedwojennego filmu i kabaretu. Bohaterem jest Wincenty Poziomka (Adolf Dymsza), niespełniony artysta utrzymujący się z pisania listów miłosnych za kucharki. W końcu los się do niego uśmiecha i dostaje w spadku po stryju pół sklepu spożywczego pod warunkiem, że zaopiekuje się trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Niestety Poziomka doprowadza sklep niemal do bankructwa. Mimo to zatrudnia Helenkę, w której kocha się od dłuższego czasu. Sam zaś dzięki protekcji sąsiada – znanego artysty – spełnia swoje marzenie o scenicznym debiucie. Partnerem pokazu filmu jest FINA.
Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.