Wszyscy grają i śpiewają…

W południowopraskim Centrum Promocji Kultury rozpoczął się nowy muzyczny projekt skierowany do dzieci i młodzieży. Powstaje tu Praska Orkiestra „Dream Up”.

Jest to projekt Fundacji BGŻ BNP Paribas, który polega na bezpłatnych zajęciach nauki śpiewu i gry na instrumentach. W ubiegłym tygodniu odbyły się pierwsze spotkania.

– Głównymi odbiorcami projektu są mieszkańcy Pragi Południe i Północ – dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat – wyjaśnia Krzysztof Kosowski (na zdjęciu), który koordynuje „Dream Up”. – Ale nie ograniczamy się zbytnio. Jeśli zgłosi się do nas ktoś w innym przedziale wieku czy z innej dzielnicy, to nie ma problemu – przyjmiemy go.

W ramach projektu utworzonych zostało 6 sekcji: instrumentów klawiszowych, perkusyjnych, dętych, smyczkowych, szarpanych oraz sekcja wokalna. Zajęcia, dwa razy w tygodniu (szczegółowe informacje m.in. na stronie CPK Praga-Południe), prowadzone są przez profesjonalnych artystów i instruktorów.

„Mieszkaniec” miał możliwość przyjrzeniu się pierwszym spotkaniom sekcji wokalnej, bębniarskiej i klawiszowej.

– Czy muszę przynosić swojego keyboarda? – z niepewnością pytał pierwszego dnia jeden z chętnych do zajęć. Okazuje się, że nie trzeba mieć własnych instrumentów. Są zapewnione przez organizatorów zajęć.

– Często jest tak, że dzieciaki chcą grać, ale na przykład nie stać ich na instrument czy opłacenie zajęć. A tutaj mają wszystko za darmo – mówi Krzysztof Kosowski, który ma duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, gdyż od wielu lat opiekuje się amatorskim Teatrem N.O.R.A.

Projekt fundacji banku Paribas ma zasięg międzynarodowy. W Warszawie była już jego pierwsza, trzyletnia edycja prowadzona przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”. Wtedy głównymi odbiorcami działań były dzieci ze świetlic środowiskowych. Obecnie poszerzono formułę, a ta edycja także będzie trwała trzy lata.

W pierwszym roku dzieci będą uczyły się grać na instrumentach oraz grać wspólnie, w ramach poszczególnych sekcji. W drugim roku ma powstać „kapela” o nazwie projektu, czyli Praska Orkiestra „Dream Up” i będzie ona „się zgrywała”. A jak już się zgra, to w końcowej fazie projektu rozpoczną się publiczne koncerty. Projekt na pewno da uczestnikom wiele radości, a kto wie ilu utalentowanych muzyków może dzięki niemu wypłynąć na szersze, artystyczne wody…