Wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy

Dom Kultury „Praga” od lat proponuje szeroką ofertę zajęć i warsztatów, podobnie jak 24 tego typu instytucji kultury w mieście, więc pozornie nie jest to nic wyjątkowego. Nie wszędzie jednak znajdziemy koncerty na dachu, działania w zakresie sztuki społecznej, nietypową animację zwracającą uwagę na ekologię, takie jak nietypowe obchody Światowego Dnia Goryla czy planowanie Dnia Leniwca, który miałby mieć formę antyfestiwalu polegającego na wspólnym robieniu… „niczego”. Tutaj każdy, najbardziej oryginalny pomysł ma szansę zostać zrealizowany, jeśli zjednoczy mieszkańców albo wyjdzie od nich samych (te są najcenniejsze).

Praski dom kultury od kilku lat działa prężnie, jednak od jakiegoś czasu jest o nim naprawdę głośno w całej Warszawie. Wszystko za sprawą wydarzeń, które wzbudzają zainteresowanie nie tylko mieszkańców dzielnicy. Dlaczego? Są po prostu wyjątkowe i to nie tylko w skali miasta.

W 2016 roku dyrektorką Domu Kultury „Praga” została Katarzyna Sołtys (mgr sztuki, dyplomowany i nagradzany manager kultury z wieloletnim doświadczeniem, mieszkanka i miłośniczka warszawskiej Pragi). To właśnie dzięki swojej energii i zapałowi zaczęła szukać nowych pomysłów na to, jak z instytucji uczynić kulturalne serce dzielnicy. Dzięki wyjątkowym specjalistom zatrudnianym w domu kultury staje się on wyjątkowym miejscem na mapie Warszawy.

Dom kultury uwielbia system pracy „art with public”, czyli sztuki społecznej, włączającej mieszkańców. Pierwszym tego typu działaniem w programie instytucji było zrealizowanie kolektywnej, ceramicznej mozaiki w bramie przy ul. Dąbrowszczaków 2.

Z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości wiele instytucji kultury przygotowywało koncerty okolicznościowe. My chcieliśmy uczcić to święto zupełnie inaczej. Uważamy, że każdy z nas jest patriotą, każdy kocha Polskę na swój sposób. Dlatego chcieliśmy, aby uczczenie tej rocznicy nie było banalne. W bramie zamontowaliśmy mozaikę z kafli ceramicznych przygotowanych przez mieszkańców dzielnicy na specjalnych warsztatach. Uczestnicy zajęć na kaflach interpretowali słowo „wolność” – opowiada Katarzyna Sołtys.

Mozaika wisi w przejściu od dwóch lat i ciągle jest odkrywana na nowo. W ubiegłym roku projekt dotyczący mozaiki otrzymał I miejsce w Warszawskiej Nagrodzie Kulturalnej Warszawy. Dom kultury nie zwalnia tempa, w tym roku kolejny projekt „Język kolażu/Collage Language” również znalazł się w drugim etapie branżowego konkursu. Wyniki już w październiku.

W czasie obostrzeń związanych z pandemią działania domu kultury zostały mocno ograniczone. Szybko jednak znalazł się pomysł i na to, bo okazało się, że organizacja koncertów transmitowanych online cieszy się wielkim zainteresowaniem, a występ Karoliny Czarneckiej na dachu galerii handlowej zyskał już swoich naśladowców w innych miastach.

Już wkrótce kolejne wyjątkowe wydarzenia. Najbliższe to pierwszy europejski festiwal klaunady pn. „Inwazja Klaunów”, nawiązujący do historii dzielnicy, w której przed wojną w Parku Praskim znajdował się lunapark. Niestety, w tym roku ze względu na wciąż trwające zagrożenie epidemiczne będzie w zmienionej formie, czyli warsztatów cyrkowych oraz kilku performansów na terenie Pragi.

Trudno wymienić wszystkie pomysły na najbliższy czas realizowane w domu kultury. Kolejnym ciekawym jest chociażby miniserial, którego nagrania ruszają w sierpniu br. „Brama Cafe” będzie miał 6 odcinków, wystąpią w nim zarówno profesjonalni aktorzy, jak i mieszkańcy. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Michał Walczak – mieszkaniec Pragi Północ. – Ponadto w sierpniu gratka dla dzieci szkolnych. To z myślą o nich przygotowaliśmy program „Wakacje z kulturą” w ramach akcji „Lato w mieście”. Zapraszamy w każdą środę do Muszli Koncertowej – mówi Katarzyna Sołtys.

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content