Zgromadziła ich pamięć o wspaniałym człowieku

Reżyser, aktor, pedagog, pisarz i dyrektor teatrów – Zygmunt Hübner – został uhonorowany pamiątkową tablicą na budynku przy ulicy Radziłowskiej 3 na Saskiej Kępie, gdzie mieszkał przez wiele lat.

Zgromadziła nas tu pamięć o Zygmuncie Hübnerze i to jest najważniejsze – powiedział podczas odsłonięcia tablicy Jan Buchwald, prezes zarządu Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera.

Tablica powstała z inicjatywy właśnie tej Fundacji, którą tworzą Jego współpracownicy i uczniowie. Ufundowana została zaś przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Uroczyście odsłonięto ją w dniu nieprzypadkowym – 23 marca w 88. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych twórców teatru polskiego.

Zygmunta Hübnera nie ma z nami już od wielu lat. Umarł 12 stycznia 1989 roku. Z każdym rokiem, który mija od tamtego czasu, widać coraz wyraźniej, że był nie tylko wybitnym człowiekiem teatru – aktorem, reżyserem, pisarzem, pedagogiem i niedoścignionym dyrektorem teatru. Był wybitną postacią nie tylko teatru, ale także polskiej kultury – stwierdził Jan Buchwald.

Pamięć o nim trwa dzięki m.in. dzięki Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera. Jej nazwa wyraża ideę jej Patrona – teatru, łączącego odpowiedzialne myślenie ze społecznym działaniem. Pozostaje On w pamięci i historii jako Mistrz w tworzeniu teatru szczególnego, w którym istotne było poczucie ważnej społecznej (obywatelskiej) misji, szacunek dla widzów, budowanie więzi pomiędzy ludźmi teatru, dążenie do profesjonalizmu. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.fundacjahubnera.org.pl/.

W lokalny, symboliczny sposób honorujemy dziś pamięć o artyście, mieszkańcu naszej dzielnicy, twórcy wspaniałego teatru, naszej chluby – Teatru Powszechnego, który nosi imię Zygmunta Hübnera – podkreślił burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski. – Dla mnie i mojego pokolenia był przede wszystkim wielkim aktorem, obdarzonym ogromną charyzmą, ciepłym i wyrazistym, który nie mógł przemknąć przez ekran niezauważony. Najmniejszy zagrany przez niego epizod był kreacją, choć sam o sobie zwykł mawiać: „Nie należę do aktorów. Wykonuję ten zawód od przypadku do przypadku”.

Zygmunt Hübner w pamięci widzów zapisał się m.in. rolą majora Henryka Sucharskiego w filmie „Westerplatte” z 1967 roku czy Ferdynanda Michonia, dyrektora Poczty Polskiej w Gdańsku w filmie „Blaszany bębenek” z 1979 roku. Zrealizował także wiele innych filmów i ponad 30 spektakli telewizyjnych. Ponadto publikował felietony, eseje, recenzje i teksty o teatrze. Był dyrektorem kilku teatrów. W 1974 rozpoczął pracę w Teatrze Powszechnym, z którym był związany aż do śmierci (do 1977 roku jako kierownik artystyczny, a od 1977 r. jako dyrektor naczelny i artystyczny).

 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content