Zmiany w egzaminach, nauka w reżimie sanitarnym czyli witaj szkoło – jest rozporządzenie
Zostało jeszcze tylko… 10 dni wakacji. Kiepska informacja dla dzieciaków, więc póki co lepiej może nie powtarzać im tej wieści, znacznie lepiej brzmi, że mają przed sobą jeszcze dwa weekendy laby zanim pójdą do szkoły. Tak – pójdą do szkoły, bo to już jest pewne.
Podpisane zostało rozporządzenie z którego konkretnie wynika, że wszyscy – zarówno uczniowie jak i studenci, wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Ministerstwo Edukacji zaplanowało szczegółowo już nadchodzący rok szkolny 2021/22, który rozpocznie się 1 września (kolejna ważna informacja: zakończenie nauki będzie 24 czerwca).
Placówki oświatowe przygotowują się do prowadzenia zajęć w reżimie sanitarnym wyznaczonym ściśle przez ministerstwo i jeśli COVID-19 nie okaże się jesienią ponownie bardzo groźny, zmian w systemie nauczania nie będzie. Gdyby jednak czwarta fala pandemii nadeszła, możliwe są różne scenariusze.
Mamy nadzieję jednak, że najgorsze już za nami i uczniowie normalnie przejdą przez ten rok szkolny, który może być na swój sposób „przejściowym” pomiędzy nauką zdalną a powrotem do „normalności”, na co wskazują planowane egzaminy.
Aby ułatwić zadanie ósmoklasistom, miesiąc później niż wcześniej (tak jak w 2021 roku w maju) przystąpią do sprawdzianu wiedzy na koniec szkoły. Będą mieli więcej czasu na opanowanie i powtórzenie materiału przed tym testem. Na egzaminie nie będzie czwartego przedmiotu obowiązkowego, który uczniowie wybierali z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Inaczej niż wcześniej ma wyglądać rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
– Z uwagi na rezygnację z przeprowadzania w roku szkolnym 2021/2022 egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru, dostosowano sposób przeliczania na punkty wyniku egzaminu ósmoklasisty z trzech przedmiotów. Zachowano rozwiązania polegające na tym, że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wyniki egzaminu ósmoklasisty powinna być równa maksymalnej liczbie punktów możliwych do uzyskania łącznie za uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem i za oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za osiągnięcia ucznia – wyjaśnia ministerstwo.
Zmiany wprowadzone w minionym roku szkolnym utrzymane zostaną też na egzaminie dojrzałości. Na maturze nie będzie części ustnej, ale pozostanie pisemny dodatkowy jeden przedmiot rozszerzony. Egzamin ustny będą mogli zdawać tylko ci uczniowie, którzy wybierają się na uczelnie zagraniczne i jest on tam wymagany. Świadectwo dojrzałości otrzymają ci, którzy z każdego przedmiotu otrzymają min. 30 proc. punktów.