18. Nagroda Literacka Warszawy – nominacje
Tradycyjnie w Światowym Dniu Książki 23 kwietnia ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Warszawy. Oto piętnaście najlepszych książek 2024 roku w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej, komiks i powieść graficzna.
Do 18. edycji Nagrody Literackiej Warszawy zgłoszonych zostało 739 tytułów wydanych w 2024 roku (niektóre w więcej niż jednej kategorii): 293 powieści, 211 tomów poezji, 130 książek dla dzieci, 37 komiksów i powieści graficznych oraz 79 książek o tematyce warszawskiej.
Cieszy mnie ten moment w roku, kiedy ogłaszamy nominacje do Nagrody Literackiej Warszawy i polecamy Państwu najlepsze książki do czytania. Nominacje przyznajemy z dumą, już po raz osiemnasty. Otrzymują je wyjątkowe autorki i wyjątkowi autorzy tworzący prozę, poezję, komiksy, książki dla dzieci i o tematyce warszawskiej. Jestem przekonana, że o tych książkach jeszcze nie raz usłyszymy. Wszystkim gratuluję! – mówi wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymają po 35 tys. zł, zaś pozostałe osoby nominowane po 15 tys. zł. W kategorii dziecięcej i komiksowej przyznawane są po dwie równorzędne nagrody za tekst lub scenariusz oraz za ilustracje. Warszawski twórca lub twórczyni otrzyma aż 100 tys. złotych. Jury Nagrody po raz kolejny obradowało w składzie: Justyna Sobolewska – przewodnicząca, Maciej Jakubowiak – sekretarz, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Piotr Sadzik, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak.
W naszych tegorocznych nominacjach jest dużo debiutów. Pokazuje to, że nowe głosy w literaturze są mocne i przekonujące. To też dobry znak na przyszłość – komentuje Justyna Sobolewska. – Co roku źródłem zaskoczeń jest dla nas zwłaszcza kategoria warszawska. W tym roku również okazało się, że historia tego miasta pobudza i daje impuls do rozmaitych fascynujących odkryć i wycieczek w przeszłość – dodaje.
Tytuły nominowane do 18. Nagrody Literackiej Warszawy Justyna Sobolewska ogłosiła razem z jurorem Piotrem Sadzikiem. Całe nagranie do obejrzenia na stronie na profilu FB Nagrody Literackiej Warszawy.
Nominacje
Proza:
- Marta Hermanowicz, „Koniec”, Wydawnictwo ArtRage
- Jul Łyskawa, „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”, Wydawnictwo Czarne
- Katarzyna Sobczuk, „Mała empiria”, Wydawnictwo Dowody
Powieściowy debiut Marty Hermanowicz „Koniec” opowiada na nowo jedną z rodzinnych historii – wywózkę na Sybir, tułaczkę i powrót do Polski.
„Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” Jula Łyskawy to pastisz amerykańskiego postmodernizmu, satyra na medialne sensacje i wciągająca opowieść o mieszkańcach amerykańskiego miasteczka.
Katarzyna Sobczuk w „Małej empirii” sprawdza, co właściwie oznacza starość i śledzi jej najdrobniejsze zapowiedzi sytuując się między młodością swojego dziecka a starością swojego ojca.
Poezja:
- Anna Adamowicz, „Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło”, Wydawnictwo Warstwy
- Dominika Parszewska, „Kink meme”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
- Antonina Tosiek, „żertwy”, Biuro Literackie
W „Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło” zmagania z potłuczonym ciałem Anna Adamowicz przenosi na poziom języka, zaskakując jego nagłymi przeskokami. Jury zwraca także uwagę na stronę materialną książki – własnoręcznie szytą przez graficzkę Martę Ignerską.
Debiut poetycki Dominiki Parszewskiej „Kink meme” wprowadza w świat promptów i fanfików. A „żertwy” Antoniny Tosiek odnoszą się do pojęcia ofiary całopalnej ze świata przedchrześcijańskich Słowian.
Literatura dziecięca:
- Jarosław Mikołajewski (tekst), Anna Mrowiec (ilustracje), „Ja to ty, ty to ja”, Wydawnictwo Austeria
- Lidka Iwanowska-Szymańska (tekst), Zofia Zaccaria (ilustracje), „Smok”,
Lizacc Studio - Karolina Lewestam (tekst), Mariusz Andryszczyk (ilustracje), „Strażniczka perły”, Wydawnictwo Agora dla dzieci
Na książkę „Ja to ty, ty to ja” Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Anny Mrowiec składają się teksty układające się w uniwersalną opowieść o codziennych relacjach, o wrażliwości i empatii, o ludziach i zwierzętach.
„Strażniczka perły” Karoliny Lewestam z nastrojowymi ilustracjami Mariusza Andryszczyka to zdaniem jury piękna opowieść o północnym świecie z dwoma księżycami, w którym na równych prawach współistnieją ludzie i zwierzęta.
„Smok” z tekstem Lidki Iwanowskiej-Szymańskiej to obrazkowa przypowiastka filozoficzna o narodzinach przyjaźni na całe życie.
Książka o tematyce warszawskiej:
- Jacek Leociak, „Podziemny Muranów”, Wydawnictwo Czarne
- Marta Michalska, „Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta. Wybrane elementy fonosfery Warszawy na przełomie XIX i XX wieku”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
- Paweł Sołtys, „Sierpień”, Wydawnictwo Czarne
W Warszawie mieszka niestrudzony przewodnik, który swoimi tekstami oprowadza po przestrzeniach i czasie sprzed jej wojennego spopielenia. Jak podkreśla jury, Jacek Leociak w „Podziemnym Muranowie” wciela się w archeologa wyobraźni.
Marta Michalska w książce „Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta. Wybrane elementy fonosfery Warszawy na przełomie XIX i XX wieku” pisze o poznawaniu i porządkowaniu świata za pomocą dźwięków i ich roli w przestrzeni miasta.
„Sierpień” to zbiór melancholijnych literackich pasaży i zapisów wędrówek przez miasto, ale także przez lektury, które pozwalają odsłonić jego dodatkowe wymiary.
Komiks i powieść graficzna:
- Ernesto Gonzales, „Nudne przygody Agaty i Szymona”, Kultura Gniewu
- Piotr Marzec, „Smoła”, Kultura Gniewu
- Katarzyna Witerscheim, „Heksa“, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź
Warszawski twórca i Gala
W maju zostanie ogłoszony tegoroczny laureat tytułu warszawskiego twórcy lub warszawskiej twórczyni, a zwycięzcy odbiorą Nagrody 14 czerwca podczas gali finałowej.
Nagroda Literacka Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, ale historia konkursu sięga czasów przedwojennych. Jej laureatki i laureaci to m.in. Wiesław Myśliwski, Kazimierz Orłoś, Ewa Lipska, Zyta Rudzka, Justyna Bednarek, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Piątek, Jakub Żulczyk, Maciej Sieńczyk czy Eustachy Rylski. Przed wojna nagrodę otrzymali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński i Pola Gojawiczyńska.
Partnerzy
Nagrodę Literacką wspierają jako patroni medialni: Trójka Polskie Radio, portale czytelnicze Lubimyczytać.pl i Booklips.pl oraz MINT magazine. Internetowy magazyn kulturalny „Dwutygodnik” i Muzeum Karykatury to partnerzy projektu.
Więcej informacji o nagrodzie na stronie oraz profilu na Facebooku
Foto: FB/nagroda.literacka.warszawy
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje