Razem pod Olszynką
Jest przełom w rocznicowych obchodach bitwy pod Olszynką Grochowską! Po kilku latach rozłamu środowiska organizujące uroczystości doszły do porozumienia i tym razem odbędą się jedne, wspólne obchody.
To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje, że mimo wielkiej polaryzacji na scenie politycznej, można w naszych „małych ojczyznach” działać razem. Zresztą wspólnych obchodów oczekiwała zdecydowana większość mieszkańców.
Przez lata organizatorami rocznicowych obchodów były urzędy Pragi Południe i Rembertowa, parafie św. Wacława i Najczystszego Serca Maryi oraz środowiska Kręgu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Olszynka Grochowska.
Kilka lat temu doszło do rozłamu. Poszło o apel pamięci i asystę wojskową. Praga-Południe i Rembertów zaczęły organizować oddzielne uroczystości. Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi Południe, uważał, że wymienianie w apelu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej „jest zafałszowaniem historii”.
– Apel pamięci wspomina tych, którzy na przestrzeni lat dokładali swoje cegiełki, aby otoczenie Powstańczej Mogiły, Alei Chwały było uporządkowane i wyglądało tak jak teraz… – odpowiadał burmistrzowi poseł Andrzej Melak, prezes Kręgu Pamięci Narodowej.
Okazuje się, że do przełomu potrzeba było kobiety.
Zadania podjęła się Agnieszka Kądeja, nowa burmistrz Rembertowa.
– Zaproponowałam burmistrzowi dzielnicy Praga-Południe wspólną organizację uroczystości rocznicowych, spotkałam się także z przedstawicielami Kręgu Pamięci Narodowej. Rozmowy prowadziliśmy w przeświadczeniu, że historia powinna nas łączyć – wyjaśnia „Mieszkańcowi” burmistrz Agnieszka Kądeja. I udało się!
– Cieszy mnie, że wracamy do wspólnego organizowania uroczystości pod pomnikiem bitwy o Olszynkę Grochowską wespół z Radą i Zarządem Dzielnicy Rembertów. Przed laty wyraziliśmy swoją niezgodę na mieszanie aktualnych tematów politycznych do uroczystości poświęconych konkretnemu wydarzeniu historycznemu i jego konkretnym bohaterom. Jednak przyznam, że podział polityczny, tak jaskrawy w ostatnich latach w naszym kraju, tu, na ziemi zroszonej krwią bohaterów Powstania Listopadowego bardzo mi przeszkadzał – przyznaje burmistrz Tomasz Kucharski i dodaje: – Nie chcemy podziałów politycznych w miejscu, które jak żadne inne powinno nas jednoczyć.
Wspólne uczczenie bohaterów najważniejszej dla nas bitwy Powstania Listopadowego odbędą się w najbliższą niedzielę, 24 lutego. O godz. 12.30 w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi przy placu Szembeka rocznicową mszę świętą z okazji 188. rocznicy bitwy poprowadzi ks. bp. Romuald Kamiński, ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej. Po mszy uroczystości przeniosą się w okolice pomnika bitwy pod Olszynką Grochowską. O godz. 15.00 w Alei Chwały (u zbiegu ul. Traczy i Chełmżyńskiej) zostanie odegrana „Warszawianka” i odbędzie się przemarsz przed powstańczą mogiłę przy ul. Szerokiej. Tam też obchody będą kontynuowane, a organizatorzy zapewniają, że na wszystkich będzie czekała gorąca i pyszna wojskowa grochówka.