33. Bieg Niepodległości
W sobotę o godzinie 11.11 blisko 15 tys. biegaczek i biegaczy stanie na starcie 33. Biegu Niepodległości.
Dla biegaczy
Start i meta biegu będą tradycyjnie znajdować się w alei Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki. Biegacze pobiegną al. Jana Pawła II, wiaduktami nad rondem Czterdziestolatka, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości na południe, zawrócą na wysokości ul. Rakowieckiej i po 10 km dotrą do mety. To prawdopodobnie najszybsza trasa biegowa w Polsce – prosta i niemal płaska.
Przed startem zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Organizatorzy – miejska jednostka Aktywna Warszawa i Fundacja „Maraton Warszawski” – zachęcają, by na start założyć białą lub czerwoną koszulkę. Tradycyjnie biegacze w białych koszulkach ustawiają się po prawej stronie, zaś w czerwonych – po lewej. Dzięki temu przynajmniej na pierwszych kilometrach tworzą długą, biało-czerwoną wstęgę.
Biegaczy będzie wspierał „marszałek Piłsudski” w limuzynie. Na trasie do większego wysiłku będą mobilizować bębniarze i chórzyści. Zwykle też na półmetku i na ostatnim kilometrze do kibicowania dołącza wielu mieszkańców Warszawy.
Oprócz zawodów głównych zostanie też rozegrana Mila Niepodległości dla dzieci od 10 do 14 roku życia. Oraz zawody nordic walking na 6,5-kilometrowej trasie.
Bieg Niepodległości startuje o symbolicznej godzinie 11.11. Przy tak dużej grupie start będzie odbywał się falami przez ponad 30 minut. Zawodnicy z ostatnich stref startowych wyruszą więc na trasę, kiedy czołówka biegu dotrze już do mety.
Na liście startowej biegu głównego są 14 882 osoby. Dodatkowo 369 osób pobiegnie wirtualnie, w marszu nordic walking – 644 osoby, a w Mili Niepodległości – 408.
Miasto zachęca biegaczy do korzystania z komunikacji miejskiej. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego „uczestnicy 33. Biegu Niepodległości, na podstawie numeru startowego są uprawnieni do nieodpłatnego przejazdu pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego: autobusami, tramwajami, pociągami metra i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, w granicach 1 strefy biletowej ZTM”.
Więcej informacji dla biegaczy na stronie biegu.
Dla samochodów – zamknięte odcinki dróg
Na potrzeby organizacji startu i mety, jako pierwszy, zostanie zamknięty odcinek alei Jana Pawła II od ronda „Radosława” do ulicy Anielewicza. W sobotę w godzinach 3:00-18:00 zostaną wyłączone z ruchu obie nitki tej arterii. Wówczas kierowcy nie przejadą ulicą Stawki w poprzek alei Jana Pawła II.
Kolejne zmiany zostaną wprowadzone o godzinie 9:00. Wówczas zostaną zamknięte dla ruchu:
- rondo „Radosława” – kierowcy przejadą wyłącznie z alei Jana Pawła II (od strony Żoliborza) w Okopową;
- ulica Okopowa – brak dojazdu do ronda „Radosława”; kierowcy będą musieli skręcić w Powązkowską; dalej w stronę Żoliborza pojadą ulicami Burakowską i Kłopot do alei Jana Pawła II;
- ulica Słomińskiego – na odcinku od ulicy Pamiętajcie o Ogrodach do ronda „Radosława”; w kierunku Żoliborza będzie można przejechać ulicami: Pamiętajcie o Ogrodach, Kłopot do alei Jana Pawła II.
Te odcinki dróg pozostaną zamknięte do godziny 14:30.
Od godziny 9:30 do 14:00 nieprzejezdny stanie się kolejny fragment alei Jana Pawła II – od ulicy Anielewicza do alei „Solidarności”. Od godziny 10:30 do 14:00 zamknięta będzie już cała trasa biegu. W tym czasie kierowcy nie przetną jej, jadąc ulicami: Anielewicza, Nowolipki, aleją „Solidarności”, Elektoralną, Grzybowską, Świętokrzyską i Prostą, Koszykową, Nowowiejską, aleją Armii Ludowej i Wawelską (na górnym poziomie) oraz Stefana Batorego. Ruchem na tych skrzyżowaniach będą kierowali policjanci. Kierowcy jadący aleją Niepodległości od strony Ursynowa skręcą w Rakowiecką w stronę Puławskiej. Pojechać będzie można także w odwrotnej relacji. Natomiast z Rakowieckiej od strony Boboli będzie można pojechać na wprost lub skręcić w prawo.
Zmiany w komunikacji miejskiej
Autobusy i tramwaje, które jeżdżą ulicami na trasie 33. Biegu Niepodległości oraz ulicami poprzecznymi, będą kierowane na trasy objazdowe przebiegające najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi. Możliwe są także skrócenia tras i chwilowe wstrzymania ruchu.
Nie będą kursowały tramwaje linii 22 i 73 oraz autobusy linii 160. Na trasy objazdowe będą kierowane tramwaje linii: 4, 7, 9, 10, 15, 17, 18, 20, 23, 24, 26, 33, 35 oraz autobusy: 119, 157, 167, 168, 174, 200, 409, 500, N12, N13, N46, N62, N63.
Tego dnia autobusy linii 178 pojadą między osiedlem Skorosze a rondem Daszyńskiego, natomiast 518 między Nowodworami a Metrem Marymont. Autobusy linii 520 będą kursowały z Marysina do Pomnika Lotnika, a 521 będą łączyć Falenicą z rondem Wiatraczna.
Miasto zachęca do korzystania z metra oraz połączeń kolejowych – Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi. Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM.
W sobotę w godz. 11.00-19.00 metro będzie kursowało częściej niż w standardowy dzień świąteczny – M1 co ok. 4 minut, M2 co ok. 5 minut. W razie potrzeby do ruchu zostaną skierowane dodatkowe składy.
Tego dnia na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych prowadzona będzie relacja na żywo z wprowadzanych zmian w ruchu drogowym i kursowaniu pojazdów WTP. Na ulicach, w ważnych komunikacyjnie punktach, będzie pracowało kilkunastu informatorów. W mieście rozlokowanych zostanie kilkadziesiąt posterunków nadzoru ruchu. Więcej informacji na stronie www.wtp.waw.pl.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.
Źródło i foto: UM
gazeta Mieszkaniec
Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec