Które drzewo otrzyma tytuł „Warszawskie Drzewo Roku 2023”?
Mieszkańcy Warszawy mogą już głosować w plebiscycie na Warszawskie Drzewo Roku 2023. Kandydatami do tego tytułu są drzewa, które posiadają swoistą historię oraz odpowiednie cechy gatunkowe (wielkość, obwód, wiek i układ).
Głosować można codziennie do 10 listopada 2023 r. oddając swój głos za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://zzw.waw.pl/drzeworoku/formularz-do-glosowania-w-plebiscycie-warszawskie-drzewo-roku/ Z jednego adresu IP można głosować tylko raz dziennie. Wyniki głosowania poznamy 13 listopada 2023 r.
Wybór nie jest łatwy, każde drzewo ma swoją historię. Jedno wiadomo na pewno. Mieszkańcy prawej strony Wisły mogą oddać swój głos na dąb szypułkowy.
Które drzewa znalazły się w finale plebiscytu?
Warszawiacy mogą głosować na drzewo z Białołęki, Pragi Północ, Rembertowa, Wawra, Bielan, Bemowa, Mokotowa, Woli, Ochoty, Śródmieścia, Włoch, Żoliborza i Ursynowa.
Które drzewo otrzyma tytuł „Warszawskie Drzewo Roku 2023”?
Drzewo, które zwycięży głosami internautów otrzyma tytuł „Warszawskie Drzewa Roku 2023”, pamiątkową tabliczkę oraz zostanie zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. Na terenie zwycięskiego drzewa, w listopadzie br. zostanie zorganizowany spacer dendrologiczny.
Poniżej prezentujemy skrócone opisy pretendentów do tytułu „Warszawskie Drzewa Roku 2023”, pełne można przeczytać na stronie plebiscytu w zakładce formularz do głosowania: https://zzw.waw.pl/drzeworoku/
Historie drzew i miejsc w których rosną mogą być pomocne w dokonaniu wyboru podczas głosowania, zwłaszcza dla mieszkańców tych dzielnic, których drzew nie ma w plebiscycie.
Drzewa pretendujące do tytułu „Warszawskie Drzewa Roku 2023”
Białołęka
Ponad 350-letni dąb szypułkowy zlokalizowany przy ul. Głębockiej 68/66. Posadzony około roku 1656 w czasach Potopu Szwedzkiego. Świadek wielu walk. To drzewo to symbol starań okolicznych mieszkańców, którzy marzą o stworzeniu pierwszego parku miejskiego na wschodniej Białołęce. W 2014 r. drzewo zostało ocalone przed wycinką. W 2017 r. uzyskało status pomnika przyrody.
Praga Północ
Dąb szypułkowy przy ul. Jagiellońskiej, przystanek Golędzinów 02, jedno z najstarszych drzew tej części Pragi, w której się znajduje. Dąb od lat opiera się poszerzającym się ciągom komunikacyjnym dając cień podróżnym czekającym na pobliskim przystanku.
Rembertów
Ponad 100-letni dąb szypułkowy znajdujący się przy ul. Płatnerskiej 2A. Posadzony na początku XX w. Niemy świadek historii, zbrodni hitlerowskich i NKWD. Dąb rośnie obok bocznicy kolejowej, z której Rosjanie wywozili więźniów na Ural. Ulubione drzewo okolicznych mieszkańców. Gdy w 1957 r. Rembertów stał się częścią Warszawy, liście dębu znalazły się na herbie dzielnicy.
Wawer
Dąb szypułkowy rosnący przy ul. Potockich 30. Drzewo nie ma sprecyzowanego wieku, ale już w chwili wybuchu II wojny światowej było bardzo duże. To niemy świadek dramatu, Zbrodni Wawerskiej, którym była obława mieszkańców Wawra w nocy z 26 na 27 grudnia 1939 r. Mężczyźni których wyciągnięto z domów, zostali rozstrzelani przez Niemców.
O plebiscycie „Warszawskie Drzewo Roku” pisaliśmy wcześniej tu:
Przypomnijmy, że w 2023 r. w konkursie Drzewo Roku, na drugim miejscu uplasowała się Para dębów Miłosz & Malwa ze Starej Miłosny.
/om/
Źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Foto otwierające: zdjęcie poglądowe – Dąb szypułkowy/Wikimedia François GOGLINS
Grafika: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
gazeta Mieszkaniec
Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec