Kamienica przy ul. Środkowej 16 wyremontowana
Zakończył się remont kamienicy oraz dwóch oficyn przy ul. Środkowej 16. Na fasadzie kamienicy odtworzono neorenesansowe detale, ozdobne balustrady balkonowe, a także półokrągłe zwieńczenie dachu. Dekorację odtworzono na podstawie przedwojennych zdjęć budynku oraz fragmentu pierzei ul. Środkowej.
Odstraszająca swoim wyglądem, zrujnowana kamienica zamieniła się w piękną perełkę architektury.
Historia kamienicy przy ul. Środkowej 16
Kamienica przy ul. Środkowej 16 została zbudowana około roku 1870 i jest kolejnym budynkiem, który stanowi świadectwo najwcześniejszej fazy budownictwa na Nowej Pradze przed przyłączeniem jej do Warszawy w 1891 r.
Dwupiętrowa kamienica przy ul. Środkowej 16 należała do rodziny Śpiewaków. Ich poprzedni drewniany dom był zarzewiem dużego pożaru w 1880 r., w trakcie którego spłonęło 9 domów, w tym skład wódki, spichlerze i magazyny.
W latach 20. XX wieku, w kamienicy znajdował żydowski dom modlitwy. W 1910 r. budynek należał do Abrama Śpiewaka i jego rodziny, a w 1930 r. do rodziny Pytlasińskich.
Budynek przetrwał II wojnę światową. Po wojnie rozebrano piętrowe segmenty bocznych oficyn. W 1945 r. kamienica przeszła na własność miasta na podstawie dekretu Bieruta. Po roku 1994 wyburzono część dwupiętrowej oficyny północnej.
Remont kamienicy przy ul. Środkowej 16
Kamienica przed remontem była w fatalnym stanie. Stropy groziły zawaleniem, a schody zarwaniem. Elewacje od strony podwórza oraz oficyn nie miały tynków. Zniszczone był także klatki schodowe.
Podczas prac wzmocniono konstrukcję budynku frontowego, zamontowano nowe stropy oraz więźbę dachową. Stolarkę okienną wymieniono i uzupełniono na wzór historycznej. Zaizolowano także fundamenty przy przejeździe bramnym. Odtworzono detale klatek schodowych: balustrady tralkowe, stolarkę okienną oraz drzwiową. Zrekonstruowano zewnętrzne drzwi do klatek schodowych oraz bramy w przejeździe bramnym.
Odnowę budynku frontowego oraz oficyn prowadzono pod nadzorem konserwatorskim. Pierzeja ulicy, czyli ciąg frontowych elewacji, wpisana jest do rejestru zabytków.
– Pierwotnie w budynku znajdowało się sześć lokali mieszkalnych, teraz zostanie oddanych czternaście i cztery lokale usługowe na parterze. W starym, substandardowym budynku, występowały problemy z użytkowaniem między innymi przez opłakany stan schodów, klatki schodowej i wspólnych dla wielu lokali sanitariatów, które znajdowały się na korytarzach. Dzisiaj budynek jest w pełni komfortowy i możemy już przekazać go do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ – powiedział Tomasz Bratek, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Łączny koszt prac to blisko 10 mln zł. Na przebudowę i dostosowanie lokali mieszkalnych miasto pozyskało finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5,57 mln zł. Prace prowadził Zarząd Mienia m.st. Warszawy jako część inwestycji „Modernizacja budynków komunalnych”.
/om/
Źródło: UM, sztetl.org.pl, „Tajemnicze miasto. Spacery po Warszawie. Praga Północ” – Michał Szymański, Warszawa 2017.