Julian Ochorowicz patronem białołęckiej ulicy
Jedna z białołęckich ulic zyska nowego patrona. Rada Dzielnicy Białołęka pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Juliana Ochorowicza drodze odchodzącej od ul. Myśliborskiej w okolicy SP nr 118. Z inicjatywą upamiętnienia Ochorowicza wystąpiła jego rodzina.
Pomysł nadania ulicy imienia tego patrona nie jest przypadkowy. Ochorowicz był właścicielem nieruchomości znajdującej się przy ul. Myśliborskiej 13, obok aktualnego skrzyżowania z ul. Dorodną, pomiędzy Laurową i Ku Rzece.
Grunty kupił w roku 1912 od Ignacego Kozłowskiego, właściciela folwarku Żerań. Ponieważ teren przylegał bezpośrednio do Wisły, zabezpieczył go wałem przeciwpowodziowym, a na działce wykopał, widoczną do dziś, sadzawkę. Gdy dom był już gotowy, w maju 1912 r., nazwał go pałacykiem w miniaturze. Ochorowicz mieszkał na Żeraniu do 1914 r. Był ważną postacią nie tylko w tym rejonie.
Kim był Julian Ochorowicz
Ochorowicz (ur. 23.021850 w Radzyminie, zmarł 1.05.1917 w Warszawie) był psychologiem i filozofem, publicystą i wizjonerem, poetą i fotografikiem. To dzięki niemu paryska Wieża Eiffla stoi do dziś. Plany jej zburzenia przekreśliło umieszczenie na niej nadajnika Ochorowicza, eksperymentalnego telegrafu bezprzewodowego, który służył do przekazywania mowy. Julian Ochorowicz był prekursorem telewizji i w 1878 opracował podstawy jej działania. Unowocześnił także telefony Bella, Adlera i Edisona. Jego wynalazki wyprzedzały epokę, w której żył. Ochorowicz uważany jest za prekursora koncepcji psychologii nieświadomości, pioniera hipnologii.
W 1899 r., po rozwodzie z Marią Heleną Leszczyńską, udał się do miejscowości Wisła i zbudował w tam pierwszy dom murowany. „Ochorowiczówka” powstała z gipsowych płyt. Wszelkie metalowe elementy zostały usunięte przez Ochorowicza po to, by nie zakłócały magnetycznych właściwości tego miejsca.
W domu przygotował laboratorium, w którym przeprowadzał eksperymenty przy udziale medium Stanisławy Tomczykównej, wprowadzając ją w stan hipnozy. W takich wydarzeniach brał udział m.in. Bolesław Prus, któremu Ochorowicz przywiózł wiele książek i opracowań na temat starożytnego Egiptu i którego zainspirował do napisania „Faraona”. Ochorowicz był pierwowzorem naukowca Juliana Ochockiego w „Lalce”. Reymonta przekonał do ponownego napisania pierwszego tomu „Chłopów”. Jego willa była miejscem pracy twórczej polskich pozytywistów.
Po wyjeździe z Wisły w 1912 r., przeprowadził się do nowego domu, wówczas pod Warszawą, obecnie jest to teren wspomnianego Żerania. Mieszkał tu do roku 1914, w którym willę wydzierżawił, a sam przeniósł się do Warszawy. Początkowo na Krakowskie Przedmieście 16/18, do domu „Pod Messalką”, później na Kruczą 44, gdzie nagle zmarł.
/om/
Źródło: Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, ochorowiczowka.pl, własne
Foto: Julian Ochorowicz – polona.pl, domena publiczna, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa – domena publiczna, zdjęcia domu i planu Białołęki – FB/Stowarzyszenie Razem dla Białołęki
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje