Masaż wisceralny – co to jest?!
BORAMED jest placówką, która nie ustaje w poszukiwaniach najlepszych, sprawdzonych, choć nowatorskich, metod niesienia pomocy pacjentom przez wybitnych fizjoterapeutów.
Ale masaż wisceralny nie jest niczym nowatorskim! To terapia oparta na starosłowiańskim masażu narządów wewnętrznych, w okresie powojennym w Polsce zapomniana, lecz wracająca do łask. Z wielką korzyścią dla pacjentów.
W poprzednim artykule dr Joanna Białkowska powiedziała m.in.: „Działania pediatry są często powiązane z działaniami fizjoterapeutów. Fizjoterapia dzieci ma olbrzymią wartość dla ogólnego dobrostanu, jak i rozwoju psychofizycznego i społecznego. Mówimy o fizjoterapii w schorzeniach ortopedycznych, ale też neurologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych i innych”.
Dotyczy to nie tylko pediatrii, ponieważ fizjoterapia ma zastosowanie w chorobach pacjentów w każdym wieku. Niewiele osób wie, że dotyczy to również takich schorzeń, jak zgaga, refluks, choroba wrzodowa, wzdęcia, zaparcia, biegunki, zaburzenia pracy jelit, w tym zespół jelita drażliwego, bóle brzucha o różnych przyczynach (także menstruacyjne).
Jak to możliwe, że fizjoterapia jest skuteczna również w tych problemach, nie tylko w dolegliwościach układu kostno-mięśniowego? Opowie nam o tym znakomity osteopata Mariusz Madej.
– To prawda, że zwykle uważa się, że fizjoterapia i osteopatia to leczenie mięśni, kości, stawów. Ale to nie wszystko! Spektrum działania jest o wiele, wiele szersze i może pomóc w zaskakujących nieraz dolegliwościach, nie tylko na przykład w usunięciu dokuczliwych migren. Warto poznać możliwości terapii wisceralnej, z dobrodziejstw której czerpali szczodrze nasi przodkowie. Kultywowanie tradycyjnych, tysiącletnich metod leczenia to nie tylko specjalność chińska: my, Słowianie, mamy także swoje doświadczenia! Jednym z nich jest terapia wisceralna.
Przywracanie funkcji narządów wewnętrznych (proszę nie mylić tego z leczeniem, bo osteopaci nie zajmują się na przykład marskością wątroby), stawów, mięśni, ale także narządów wewnętrznych w jamie brzusznej to właściwe spektrum naszego działania. Przykładów może być wiele, zacznijmy od bardzo popularnego refluksu.
Na refluks – jedno z zaburzeń, z którym trudno żyć – pomoże rozluźnienie przez terapeutę struktur, które wpływają na usunięcie problemu. Jednym z początkowych działań jest rozluźnienie przepony po to, by żołądek lepiej pracował. Poza tym to praca na nerwie błędnym, który przywspółczulnie unerwia żołądek, czyli to będzie także praca w okolicy szyi i działania na kręgosłupie piersiowym, który z kolei współczulnie unerwia żołądek. Trzeba też omówić z pacjentem jego dietę i sposób odżywiania, bo zwykle nie wystarczy praca z pacjentem; tu potrzebna jest współpraca.
Jelito drażliwe i inne schorzenia jelit – w zasadzie to praca na obu tych układach, współczulnym i przywspółczulnym, ale najważniejsze, to znaleźć pierwotną przyczynę dolegliwości. Może problemy powoduje kość krzyżowa? Może psychika i podatność na stres? Warto pamiętać, że jelita to są struktury, z którymi mogę pracować bezpośrednio, mogę ich „dotknąć”, poruszyć, przywrócić właściwe ułożenie. To niezawodne działanie w większości przypadków zaparć i biegunek.
Często przy leczeniu rwy kulszowej, po rozciągnięciu przeze mnie przepony, pacjenci z zaskoczeniem mówią, że „zginął” im refluks, choć przed rozpoczęciem terapii rwy wcale o nim nie informowali. To dzięki poprawie pracy wątroby, żołądka, woreczka żółciowego – korzystnych „skutkach ubocznych” terapii rwy.
Jeżeli funkcja samego narządu jest zaburzona, świetnie można poprawić to terapią wisceralną.
Bóle menstruacyjne? Badamy miednicę i kość krzyżową, pracujemy zwykle na więzadłach macicy – więzadło obłe, więzadła pępkowe, ale też między innymi na podwięziach, które przyczepiają jajowody, by osiągnąć zmniejszenie napięcia i ustąpienie bólu. Menstruacjom często towarzyszą migreny. Praca na szyi i kościach czaszki nie daje tak dobrych efektów, jeśli chodzi o migreny pań, jak praca na kości krzyżowej i przedniej części brzucha. Pojawienie się migreny często jest powiązane z tym obszarem.
Nie ma w człowieku obszarów ważniejszych i mniej ważnych. Osteopatia traktuje człowieka jako całość, tu nie ma „specjalistów od małego palca lewej ręki”. Lekarze czasem nie wiedzą, że mogą wspierać leczenie pacjenta współpracą z osteopatą. Niedawno rozmawiałem z gastrologiem, który sceptycznie odniósł się do terapeutycznych możliwości, lecz kiedy zacząłem mu tłumaczyć, zszokowany przyznał, że to naprawdę ma sens, że to zupełnie inne spojrzenie i podejście do doskonale mu znanych problemów zdrowotnych pacjentów.
Trzeba zawsze wielkiej pokory i zawsze bardzo starannego rozeznania – nie zawsze udaje się na pierwszej konsultacji odkryć to, co jest prawdziwym problemem, czasem odkrywam to podczas terapii, na drugim lub trzecim spotkaniu i wtedy modyfikuję moje działania. Ważne, by stale obserwować, stale być czujnym i uważnym.
Uwaga! Zapraszamy na USG JAMY BRZUSZNEJ – 10% rabatu!
Promocja na usg jamy brzusznej do 14 czerwca tylko w czwartki do dr Olgi Godlewskiej-Michalec. Liczba miejsc ograniczona.
Uwaga! Sprawdź swoje zdrowie! Fizjoterapeuta bezpłatnie Cię zbada i da konieczne wskazówki! Zgłoś się w dniach od 24 maja do 14 czerwca, tel. 22 250 15 77. Liczba miejsc ograniczona. Świadczeniodawca wskazuje fizjoterapeutów do konsultacji i decyduje o ilości miejsc.
Boramed Centrum Medyczne
Bora-Komorowskiego 21 lok. 307 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77
Boramed REHABILTACJA
Fieldorfa 10 lok.315 (wejście w pasażu handlowym)
tel. 22 250 15 77