Centrum Kreatywności Nowa Praga – otwarcie bramy i podwórka
W sobotę, 6 lipca, o godz. 17.00 otwarcie bramy i podwórka przy ul. Inżynierskiej 3. Przestrzeń pod nazwą „I3” będzie integrować i skupiać wszystkich zainteresowanych inwestycją Centrum Kreatywności Nowa Praga.
Zespół budynków przy ul. Targowej 80a i ul. Inżynierskiej 3 o łącznej powierzchni ok. 3500 mkw to miejsce dedykowane rozwojowi przedsiębiorczości kreatywnej i integracji lokalnej społeczności. Znajdą się tam pracownie dla rzemieślników, artystów i przedsiębiorców, a także przestrzenie dla okolicznych mieszkańców.
Historia pisana na nowo przez mieszkańców
Inwestycja od początku projektowana jest przy udziale mieszkańców i przyszłych użytkowników. W 2017 r. odbyły się spotkania i warsztaty tematyczne. W 2018 r. – w drodze konkursu – została wybrana koncepcja architektoniczna Centrum oraz opracowane dokumenty związane z analizą potrzeb przyszłych użytkowników i lokalnej społeczności.
Teraz, przed rozpoczęciem prac budowlanych, Fundacja Zmiana, na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy, w ramach europejskiego programu Forget Heritage, rozpoczyna pilotaż dla powstającej inwestycji. Działania pilotażowe opierają się na warsztatach i spotkaniach, podczas których testowane są rozwiązania do realizacji w przyszłym Centrum Kreatywności Nowa Praga jak i opracowaniu dokumentów służących realizacji kolejnych działań podczas remontu budynków.
Przy Inżynierskiej 3 odbywać się będą między innymi warsztaty z kaligrafii, druku RISO, arduino, renowacji mebli i samoobrony prawnej. Będą realizowane w ramach projektu „Forget Heritage – Innowacyjne, powtarzalne i zrównoważone modele zarządzania Współpracą Publiczno – Prywatną w odniesieniu do zapomnianych terenów zabytkowych dzięki ustanowieniu Przedsiębiorstw Sektora Kultury i Sektora Kreatywnego”. To projekt międzynarodowy, którego jednym z partnerów jest Miasto stołeczne Warszawa. Celem projektu jest wypracowanie modelu zarządzania inwestycją Centrum Kreatywności Nowa Praga.
Fundacja Zmiana od blisko 9 lat skupia swoją pracę głównie na warszawskiej Pradze, realizując działania z pogranicza kultury i aktywizacji lokalnych społeczności. Zajmuje się m.in powoływaniem i wspieraniem bibliotek sąsiedzkich, zbieraniem i wysyłaniem książek do zakładów karnych oraz szeroko pojętą promocją czytelnictwa.
Źródło: Urząd Miasta