Odziedziczyłem na podstawie testamentu wraz z żoną (po ½) mieszkanie po teściu.
Czytelnicy pytają – adwokat Wojciech Lipka odpowiada
Odziedziczyłem na podstawie testamentu wraz z żoną (po ½) mieszkanie po teściu. Czy będziemy musieli płacić podatek od spadku. Jakie są konsekwencje niedopełnienia formalności związanych ze spadkiem?
Według przepisu art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, osoby bliskie, takie jak małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha są zwolnione z podatku od nabycia rzeczy lub praw majątkowych, pod warunkiem że zgłoszą nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeśli nabycie odbyło się w drodze dziedziczenia, termin ten jest liczony od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, a jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, termin do zgłoszenia liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego.
W związku z powyższym Pana żona, o ile złoży w terminie 6 miesięcy w urzędzie skarbowym druk SD-Z2, będzie z podatku zwolniona.
Z kolei Pan jako zięć wobec spadkodawcy nie został podmiotowo zwolniony z podatku i zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn został zaliczony do I grupy podatkowej. W związku z powyższym będzie Pan zobowiązany w terminie 1 miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-Z3 i zapłacić stosowny podatek.
Konsekwencje niedopełnienia obowiązku polegającego na zgłoszeniu do urzędu skarbowego faktu nabycia spadku określa art. 54 par. 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy, zgodnie z którą osoby ukrywające przed urzędem podatkowym informacje na temat przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składające wymaganych deklaracji, przez co narażające podatek na uszczuplenie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 720 stawek dziennych lub pozbawieniem wolności, albo oboma tymi karani jednocześnie.
Adwokat Wojciech Lipka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, spadkowych, odszkodowawczych, dotyczących nieruchomości w roszczeniach z „umów frankowych”.
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie