Dyniowe przysmaki
Kwiaty dyni (kwitnie czerwiec – sierpień) – zanurzaj je w delikatnym cieście naleśnikowym z odrobiną cukru i wanilii, smaż na słabym ogniu w głębokim tłuszczu (olej rzepakowy, masło klarowane), osącz na papierowych ręcznikach, oprósz cukrem pudrem, podawaj gorące.
Kwiaty dyni faszerowane – usuń pręcik, delikatnie napełnij siekaną mozarellą wymieszaną z krojonymi pomidorkami koktajlowymi, bazylią, oregano, pieprzem i solą. Zamknij każdy napełniony kwiat, obtocz w jajku i bułce tartej, smaż w głębokim tłuszczu (jw.) i podawaj gorące na przystawkę czy kolację.
Makaron – najpierw „upoluj” dynię makaronową. Umyj ją, gotuj w całości około 30 min., zależnie od wielkości dyni. Ostudź w zimnej wodzie, przekrój, usuń pestki, a dynia sama powinna rozpaść się na włókna, czyli – na niskokaloryczny „makaron, do zup i sosów. Jeśli się nie chce rozpadać – następnym razem gotuj ją nieco dłużej, a teraz spróbuj wyskrobać pasemka widelcem. Skórka – do wyrzucenia.
Zupa z dyni – jeden ze sposobów, to przekrojoną, obraną i pozbawioną pestek dynię pokrój w grubą kostkę i ugotuj w osolonej wodzie pół na pół z mlekiem, dodając sporo kurkumy (zdrowo i kolorowo) oraz imbiru do smaku. Gdy jest miękka (po ok. 10 min.), zmiksuj na gorąco, ponownie postaw na gazie, wrzuć zacierki (mogą być kupne) i ostrożnie, mieszając, powoli zagotuj, wyłącz gaz i przykryj. Po kolejnym kwadransie jest gotowa, gęsta i sycąca.
Placuszki z dyni – obraną dynię bez pestek zetrzyj na bardzo drobnej tarce lub lepiej zmiksuj, dodaj kilka łyżek jogurtu, na kilo dyni około 1 i 1/4 szklanki mąki zwykłej plus jedną lub dwie łyżki ziemniaczanej, ciut soli, cukru, cynamonu, imbiru i kurkumy. Wymieszaj, smaż, podawaj z syropem klonowym lub śmietaną.
Placki dyniowe wytrawne: obraną dynię zetrzyj na grubej tarce, dodaj 1-2 jajka, szklankę mąki pszennej na pół kilo dyni, suszone, mielone pomidory (1-2 łyżki) lub łyżkę przecieru pomidorowego, sól, pieprz, imbir, ewentualnie nieco tartego, żółtego sera. Smaż na dobrym tłuszczu, a najlepiej na maśle klarowanym. Podawaj same lub z dowolnym pesto, naturalnym lub doprawionym na ostro jogurtem.