Emocje – wróg zdrowego odżywiania
Określenie „psychodietetyk” bardzo często spotyka się ze zdziwieniem różnych osób, które właśnie je słyszą. Nie wszyscy rozumieją, na czym polega jego praca, w związku z tym warto przybliżyć sylwetkę tego specjalisty.
Psychodietetyka to dziedzina, która łączy w sobie wiedzę dotyczącą żywienia i zdrowia ludzi z wiedzą psychologiczną. Wynikiem tej kombinacji jest specjalista, który motywuje, ocenia postępy, wspólnie obiera i koryguje cele oraz towarzyszy w drodze do ich realizacji.
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychodietetyka?
Podczas pierwszej wizyty, która opiera się na szczegółowym wywiadzie żywieniowym, psychodietetyk poznaje nawyki żywieniowe pacjenta i jego ogólny stan zdrowia. Wraz z pacjentem ustalane są wspólne cele i droga do ich realizacji. Ważne jest to, że są to cele pacjenta, a nie specjalisty. Psychodietetyk może lekko podpowiedzieć, jaką ścieżkę wybrać, ale cele ustala sam pacjent. Zadaniem psychodietetyka jest czuwanie nad tym, aby były one realne do spełnienia.
Dodatkowo na życzenie pacjenta może zostać opracowany jadłospis, który ułatwi wdrożenie nowych nawyków żywieniowych i wpłynie na zmianę stylu życia. Ma być przede wszystkim narzędziem edukacyjnym, a nie głównym efektem współpracy ze specjalistą. Dodatkowo dobierane są odpowiednie metody, przy pomocy których będą nadzorowane postępy w ramach obranych celów. Mogą to być konkretne nawyki, ich częstotliwość, brak występowania niekorzystnych nawyków czy analiza składu masy ciała. Nie uzależnia się jednak postępów od samych liczb, a od kierunku ich zmian.
Jak wyglądają kolejne wizyty u psychodietetyka?
Kolejne spotkania, to czas poświęcony na ocenę postępów w realizacji celu i praca nad kolejnymi przeszkodami. Wspólnie wypracowywanie wraz z psychodietetykiem nowych rozwiązań, tak aby zmiany były stałe. Najczęściej dochodzi do tego edukacja żywieniowa, tak aby pacjent rozumiał, dlaczego akurat takie zmiany są dla niego kluczowe.
Psychodietetyk kładzie nacisk na współpracę z pacjentem, który czuje, że ma wpływ na to, co się dzieje i nie jest osamotniony w walce ze złymi nawykami. Celem takiej współpracy jest wspieranie pacjenta w trudnym okresie i nieustanna pomoc oraz uświadomienie mu, że upadki są nieuniknione, a po każdym z nich można się podnieść i działać dalej. Ważna jest też wiedza, które zmiany są naprawdę potrzebne i jakie nadać im priorytety.
Kto powinien skorzystać z usług psychodietetyka?
Z usług psychodietetyka powinien skorzystać każdy, kto chce coś zmienić w swoich nawykach żywieniowych. Współpraca taka będzie pomocna zwłaszcza dla osób, które próbowały się odchudzać na własną rękę i nie odniosły sukcesu. Psychodietetyk pomoże poradzić sobie z jedzeniem pod wpływem emocji, wesprze w pokonywaniu przeszkód, które uniemożliwiają osiągnięcie swoich celów. Dodatkowo pomoże także przy zaburzeniach odżywiania i różnych jednostkach chorobowych, jak np. chorobach tarczycy, insulinooporności czy PCOS. Podpowie, jak znaleźć motywację i będzie towarzyszył na każdym kroku podejmowanej pracy nad nawykami żywieniowymi w drodze do zdrowszego stylu życia.