Fogg i Bristol – 120 lat
120 lat temu w Warszawie zaczęły się dwie historie: 30 maja 1901 urodził się Mieczysław Fogg, a 19 listopada 1901 powitano pierwszego gościa Hotelu Bristol. Tak rozpoczęła się wielka muzyczna kariera i wspaniała historia hotelu-ikony. Z tej okazji Dom Spotkań z Historią zaprasza do wspólnego świętowania w sobotę 4 września w godz. 14.00-19.00!
PROGRAM:
14:00 Spotkanie z Michałem Foggiem, prawnukiem Mieczysława Fogga, w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (sala spotkań)
14:00 – 18:00 Plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych na skwerze ks. Jana Twardowskiego (róg Krakowskiego Przedmieścia i Karowej)
- W co się bawił pradziadek? – o dawnych grach i zabawach
- Toczek czy melonik? – robimy nakrycia głowy z okresu dwudziestolecia międzywojennego
18:00 Koncert na balkonie narożnym Hotelu Bristol
Zespół reverelsów Voice Band z gościnnym udziałem Eweliny Flinty wykona piosenki międzywojennych kabaretów i rewii z repertuaru Chóru Dana i Mieczysława Fogga
Mieczysław Fogg był polskim piosenkarzem, który karierę rozpoczął w okresie międzywojennym. „Foggorama”, „Z piosenką przez świat” czy „Fogg and Rock” – to tylko niektóre tytuły spośród jego licznych programów estradowych. Na przestrzeni sześciu dekad dał szesnaście tysięcy koncertów w Polsce i w ponad trzydziestu innych krajach. Wśród najpopularniejszych utworów Fogga znalazły się: „Tango milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Jesienne róże”, „Pierwszy siwy włos”, „Bo to się zwykle tak zaczyna”. W trakcie spotkania z prawnukiem artysty Michałem Foggiem zaprezentowane zostaną zdjęcia z rodzinnych albumów, okraszone opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Początki warszawskiego Hotelu Bristol łączą się nieodzownie z wybitną postacią Ignacego Jana Paderewskiego – światowej sławy pianisty i premiera II RP, który był założycielem i pierwszym właścicielem hotelu. Już w dniu otwarcia Bristol okrzyknięto symbolem elegancji i uznano za najbardziej luksusowy hotel w Polsce. Pełen nowinek technicznych budynek, jako jeden z pierwszych w Warszawie, posiadał system centralnego ogrzewania. Niewątpliwą atrakcją hotelu, określaną przez lokalną prasę jako „cacko przemysłu” była nowoczesna winda dla gości. Dziś Hotel Bristol jest niezmiennie sercem kulturalnego życia stolicy, a zarówno koncerty organizowane na narożnym balkonie, jak i wyśmienite śniadania w Café Bristol, cieszą się wielkim zainteresowaniem warszawiaków.
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Hotel Bristol.
Więcej informacji znajduje się na stronie: dsh.waw.pl.