Kobiety, które zmieniają świat
Gala Warszawianki Roku i Stulecia; foto Teodor Klepczyński
Warszawiacy zdecydowali! 25 października br. podczas uroczystej gali w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza poznaliśmy laureatki wyjątkowego plebiscytu ogłoszonego w tym roku przez m.st. Warszawę. Irena Sendlerowa – Warszawianką Stulecia, Anna Ojer – Warszawianką Roku.
Dokładnie 100 lat temu, w roku 1918, kobiety w Polsce wywalczyły prawa wyborcze. To był kamień milowy na drodze do równouprawnienia w Polsce. Z tej okazji rok 2018 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Rokiem Praw Kobiet. Rocznica ta zbiegła się z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji miasto stołeczne Warszawa zorganizowało plebiscyt mający na celu uhonorowanie kobiet, które zasłużyły się dla stolicy.
Irena Sendlerowa. Warszawianka Stulecia
Warszawianką Stulecia została Irena Sendlerowa, nagrodę odebrała córka laureatki – Janina Zgrzembska
Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu, ocaliła życie ponad 2500 dzieci, organizując ich ewakuację z żydowskich rodzin z terenu getta warszawskiego. Jednocześnie do swoich wybitnych osiągnięć na rzecz ratowania ludzkiego życia podchodziła z niespotykaną wręcz skromnością i pokorą, przynależną tylko prawdziwym bohaterom.
Przez całe swoje życie niosła pomoc potrzebującym – była pielęgniarką podczas powstania warszawskiego, a po zakończeniu wojny naczelniczką Wydziału Opieki Społecznej, działała także w Lidze Kobiet, przewodniczyła komisjom ds. wdów i sierot oraz ds. zdrowia w Stołecznej Radzie Narodowej.
Historia jej życia to dowód niewyobrażalnej wręcz odwagi, bohaterstwa, niezłomności ducha i najprawdziwszego dobra.
Anna Ojer. Warszawianka Roku
Warszawianką Roku została Anna Ojer; foto Teodor Klepczyński
W sposób godny podziwu wyzwala w innych bezinteresowną chęć niesienia pomocy, udowadniając przy tym, że prawdziwie zaangażowana osoba może pobudzić do działania tysiące innych ludzi. Założona przez nią grupa wsparcia dla rodziców chorych dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka niesie pomoc nie tylko materialną, ale także duchową – tym samym, poprzez swoją działalność, przywraca wiarę w drugiego człowieka. Jej zasługi dla lokalnej społeczności są nieocenione – w bezprecedensowy sposób łączy ludzi w czynieniu dobra, stając się wzorem dla nas wszystkich.
NOMINOWANE DO TYTUŁU WARSZAWIANKI ROKU
Nominowane panie do tytułu Warszawianki Roku; foto Teodor Klepczyński
Sylwia Chutnik – za konsekwentne dążenie do poprawy sytuacji matek w Polsce. Za wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego oraz za to, że Warszawę uczyniła bohaterką swoich felietonów i książek.
Agata Diduszko-Zyglewska – za realny wpływ na warszawską kulturę i życie warszawiaków. Za zaangażowanie w problemy mieszkańców Powiśla. Za walkę o prawa kobiet oraz troskę o sprawy uchodźców.
Leyla Elsanova – za płynącą z głębi serca chęć niesienia pomocy. Za działanie na rzecz imigrantów oraz wspieranie ich w odnajdowaniu się w nowej rzeczywistości.
Martyna Goździuk – za bezgraniczną miłość do stolicy. Za aktywizację Warszawskiej Pragi. Za propagowanie gwary Warszawskiej i inicjatywy związane z lokalną społecznością.
Krystyna Janda – za wierność prawdzie. Za walkę o równouprawnienie kobiet. Za walkę o demokrację i praworządność w Polsce. Wreszcie za nieustające, trwające od wielu lat, zaangażowanie w rozwój kultury w stolicy.
Dorota Łoboda – za walkę na rzecz poprawy jakości edukacji w naszym kraju. Za energię, z którą aktywizuje lokalną społeczność oraz za bezinteresowne działanie na rzecz potrzebujących dzieci z dzielnicy Żoliborz.
Maja Ostaszewska – za odważne wyrażanie swoich poglądów. Za aktywny udział w społecznych akcjach na rzecz praw i wolności kobiet. Za działania na rzecz ochrony środowiska oraz praw zwierząt. Za publiczną obronę demokracji w Polsce.
Natalia Szcześniak – za promowanie dobrych wzorców w otaczającej nas tkance urbanistycznej. Za odkrywanie Warszawy na nowo poprzez ukazywanie jej architektonicznych perełek. Za propagowanie wiedzy o wyjątkowych miejscach w stolicy.
Wanda Traczyk-Stawska – za nieprzerwane, pełne poświęcenia wykonywanie rozkazu. Za pielęgnowanie pamięci o powstańczej i cywilnej ludności Warszawy. Za nieustającą opiekę nad Cmentarzem Powstańców Warszawy oraz zaangażowanie w bieżące problemy społeczne.
NOMINOWANE DO TYTUŁU WARSZAWIANKI STULECIA
Budzińska-Tylicka – działaczka polityczna i społeczna z licznymi osiągnięciami na rzecz praw kobiet. Prekursorka ruchów feministycznych w Polsce.
Wanda Gertz – nazywana Emilią Plater Legionów Polskich. Żołnierka, major Wojska Polskiego, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Instruktorka i organizatorką obozów Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
Stefania Grodzieńska – pisarka, aktorka estradowa i teatralna, satyryczka. Autorka tekstów. Poetka znana również pod pseudonimem Stefania Ney. Na terenie getta warszawskiego grała w teatrze Femina.
Zofia Kuratowska – hematolog, profesor nauk medycznych, polityk i dyplomata. Współzałożycielka Społecznego Komitetu ds. AIDS.
Agnieszka Osiecka – poetka, pisarka, reżyserka teatralna i telewizyjna, dziennikarka. Autorka niezapomnianych tekstów do piosenek.
Halina Skibniewska – profesor Politechniki Warszawskiej, członkini PAN, pierwsza w historii Sejmu kobieta na stanowisku wicemarszałka. Projektantka znanych osiedli Warszawskich.
Maria Skłodowska-Curie – dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Prekursorka i odkrywczyni w dziedzinie radiochemii. Inicjatorka i fundatorką Instytutu Radowego w Warszawie.
Danuta Szaflarska – wybitna aktorka filmowa i teatralna. Łączniczka w Powstaniu Warszawskim. Występowała pod fikcyjnym nazwiskiem na koncertach dla walczących powstańców i ludności cywilnej.
Wanda Traczyk-Stawska – inicjatorka opieki nad Cmentarzem Powstańców Warszawy oraz ustanowienia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Patronat honorowy nad plebiscytem „Warszawianka Roku” objął Rzecznik Praw Obywatelskich.
Statuetki dla Warszawianki Stulecia oaz Warszawianki Roku zaprojektowała i wykonała warszawska artystka, rzeźbiarka Krystyna Pieńkos.
Więcej informacji o plebiscycie www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku