Komunikacja miejska dla uczniów
Od 1 września warszawska komunikacja miejska za darmo dla uczniów, czyli dokładnie dla kogo?
Na to pytanie odpowiedział „Mieszkańcowi” pan Igor Krajnow, Kierownik Sekcji Komunikacji Medialnej i Społecznej Zarządu Transportu Miejskiego.
Wiadomo, że od 1 września warszawscy uczniowie nie muszą płacić, korzystając z komunikacji miejskiej. Jeżdżą za darmo. Czy wszyscy?
Przepisy nie mówią o wieku uczniów objętych tą dogodnością. Liczy się tylko fakt odbywania nauki w szkole podstawowej lub w gimnazjum. Jeśli uczeń na przykład powtarza rok, to bez znaczenia.
Rodzice powinni złożyć zdjęcie ucznia i wniosek o spersonalizowaną kartę miejską w szkole, do której uczęszcza dziecko, by mogło ono korzystać z uprzywilejowanych przejazdów. Szkoły miały czas do 19 kwietnia na przekazania tych wniosków do ZTM. Kto nie zdążył, nie jest bez szans, lecz nadal może korzystać wyłącznie z pośrednictwa szkoły – przez Internet tego załatwić się nie da. Nie ma też możliwości samodzielnego wyrobienia karty dla dziecka w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM.
Każda karta zachowuje ważność przez 4 lata. Po tym terminie trzeba będzie zadbać o jej aktualizację, jeśli uczeń nadal będzie w odpowiednim wieku.
Precyzując, bez opłat mogą jeździć uczniowie podstawówek i gimnazjów, którzy mieszkają lub uczą się w warszawskich szkołach.
- Jeśli uczeń mieszka i uczy się w Warszawie – jeździ gratis.
- Jeśli mieszka poza Warszawą, lecz uczy się w Warszawie – również gratis.
- Jeśli mieszka w Warszawie, a uczy się poza Warszawą – nie płaci.
- Jeśli mieszka i uczy się poza Warszawą – nie jest objęty gratisem. Płaci.
- Akcja, z której skorzysta ponad 150 tys. warszawskich uczniów, nie obejmuje licealistów. W Warszawie mamy 325 szkół podstawowych i 239 gimnazjów. Każdy uczeń z tych placówek może otrzymać udokumentowane uprawnienia do korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej.